Tegoroczna wiosna obfituje w wydarzenia promujące szeroko pojęte technologie przyrostowe oraz powiązane z nią dziedziny. Za niespełna dwa tygodnie, 28-go marca startuje IX edycja targów Dni Druku 3D w Kielcach, a dzień później w Toruniu rozpocznie się trzydniowa konferencja poświęcona skanowaniu 3D i produktom GOM organizowana przez firmę Lenso. Z kolei 1 kwietnia w Warszawie, odbędzie się II edycja konferencji medycznej – „Printed Health: Aktualne zastosowania druku 3D w medycynie„.

Chociaż znakomitej większości osób druk 3D w medycynie kojarzy się głównie z kolorowymi „protezami dłoni” wydrukowanymi na niskobudżetowych drukarkach 3D z PLA, lub plastikowymi modelami serc, które „pomogły” w operacjach, w rzeczywistości ta technologia oferuje bez porównania więcej. Od wielu lat technologie przyrostowe są wykorzystywane m.in. w tworzeniu zindywidualizowanych implantów medycznych, spersonalizowanych gorsetów ortopedyczne lub ortez, czy modeli przedoperacyjnych wybranych fragmentów ciała pacjenta.

To właśnie o tym wszystkim będą mówić prelegenci II konferencji organizowanej przez Printed Health, jaka odbędzie się 1 kwietnia 2017 r. w Auli Biblioteki Narodowej w Warszawie, przy Al. Niepodległości 213.

Tym, czego potrzebuje dziś polska medycyna, jest wykorzystanie potencjału ekspertów ze środowiska nowych technologii. Osoby zajmujące się przetwarzaniem zdjęć rentgenowskich na modele 3D, eksperci druku 3D w równych technologach czy pomysłodawcy potrafiący łączyć wiedzę o materiach i ludzkim ciele są potrzebni dziś medycynie” komentuje Effiom Uman-Ntuk, twórca Printed Health.

To właśnie dlatego w czasie Printed Health w jednym miejscu spotkają się lekarze, naukowcy, przedsiębiorcy oraz eksperci druku 3D.

Obserwujemy coraz większe zainteresowanie środowiska medycznego oraz naukowego wykorzystaniem druku 3D by pomagać pacjentom. Jednak już dziś obserwujemy, że „fala” zainteresowania się rozpoczęła i bardzo dynamicznie rośnie, a na rynku zaczynają się klarować pierwsi liderzy usług czy dostawcy sprzętu” – mówi Justyna Skowyra, drugi twórca Printed Health.

Jednym z prelegentów konferencji będzie dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk z Gliwickiego Centrum Onkologii, który opowie o innowatorskim zabiegu rekonstrukcji żuchwy przeprowadzonym w Olsztynie. W czasie swojej pracy wykorzystuje szczegółowe modele, które pozwalają mu zaplanować każdy ruch i np. uformować elementy wszczepialne jeszcze przed wejściem na salę operacyjną.

Medyczny druk 3D stwarza miejsce na innowacje w wielu szczegółach, czego świetnym przykładem jest Jan Witowski, student medycyny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opracował metodę pozwalającą na wydruk modeli koncepcyjnych przy bardzo wysokiej optymalizacji kosztów ich wytwarzania w porównaniu do alternatywnych metod.

Szczegółowe informacje na temat konferencji są dostępne na stronie internetowej organizatora.

Centrum Druku 3D jest oficjalnym patronem medialnym konferencji.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News