Podobnie jak koledzy z Monkeyfab (twórcy m.in. Orła Białego i repliki rzeźby Wita Stwosza) lubimy duże projekty i duże wydruki. 21 marca br., na ul. Piotrkowskiej skanowaliśmy wspólnie z firmą DIM-CAD pomnik Misia Uszatka, stojący w samym centrum Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 87. Później wspólnie z firmą 3D Printers z Wrocławia wydrukowaliśmy na HBotach jego repliki w skali 1:3, które prezentowaliśmy podczas naszej konferencji „Druk 3D przyszłością przemysłu„. Teraz nadszedł czas na najtrudniejszą część całej operacji – wydrukowanie repliki pomnika w skali 1:1, o wysokości blisko 1 metra! Pełnowymiarowa kopia Misia Uszatka będzie nagrodą główną trwającego konkursu dla przedszkoli, polegającym na najciekawszym wykonaniu piosenki otwierającej każdy odcinek kultowej bajki. Przekazanie nagrody nastąpi już w przyszły wtorek – 21.04.2015, a wręczać nią będzie p. Ewa Błaszczyk-Janczarska, której Fundacja Akogo objęła honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem.

Pomysł na drukowanie repliki pomnika Misia Uszatka ma związek z 40-tą rocznicą emisji pierwszego odcinka serialu. Jego twórcą jest Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, które realizowało go na zlecenie Telewizji Polskiej. Bajka od samego początku kierowana była do przedszkolaków – Miś był bardzo pozytywnym wzorcem zachowań, a odcinki miały charakter edukacyjny. Wspólnie z Edytą Bąk – Specjalistą ds. Public Relations łódzkiego Technoparku, który wspiera nas przy całej inicjatywie, chcieliśmy poprzez ten konkurs przypomnieć dzieciom najpiękniejszą polską Wieczorynkę.

Replika pomnika Misia Uszatka jest drukowana na drukarkach 3D HBot, które z jednej strony posiadają odpowiednio duży obszar roboczy (30 x 30 x 30 cm), pozwalający na maksymalnie efektywny podział całego modelu na części, a z drugiej słyną z niezawodności, będąc przystosowane do ciągłej pracy przez kilkadziesiąt godzin non-stop. Z uwagi na swoje gabaryty, poszczególne elementy Misia Uszatka drukują się po 30-40 godzin, dlatego tak ważnym jest, aby w trakcie procesu druku 3D nie pojawiały się żadne problemy związane z pracą urządzenia (nasz osobisty rekord związany z ciągłą pracą HBota to 77 godzin!).

Jeśli chodzi o konkurs, to jest to już ostatni dzwonek na to by wziąć udział w Uszatkowym Konkursie. Zgłoszenia można nadsyłać do najbliższego piątku 17.04.2015 r. do godz. 17.00. Konkurs skierowany jest do przedszkoli, nie mogą brać w nim udziału indywidualni uczestnicy. Zadanie konkursowe polega na najciekawszym wykonaniu piosenki „Na dobranoc – dobry wieczór”, otwierającej każdy odcinek serialu. Podkład muzyczny wraz ze słowami dostępny jest na YouTube:

Aby wziąć udział w konkursie, należy nagrać krótki film z wykonaniem piosenki przez przedszkolaków, a następnie zamieścić go na YouTube, a link do filmu przesłać mailem na adres [email protected]. Zgłoszenie powinno zawierać nazwę i adres placówki oraz oświadczenie dyrektora/opiekuna placówki, że opiekunowie prawni dzieci wyrazili zgodę na publikację ich wizerunku w sieci na potrzeby przeprowadzenia konkursu.

fot. Sebastian Glapiński – Platin Studio

Link do filmu z wykonaniem piosenki zostanie zamieszczony na Facebooku Technoparku i za jego pośrednictwem odbędzie się konkursowe głosowanie. Termin nadsyłania linków do filmów z wykonaniem piosenki mija w piątek 17.04.2015 r. o godz. 17.00. Głosowanie kończy się 19.04.2015 r. o godz. 23.59. Nagrodą główną w konkursie jest kopia 1:1 pomnika Misia Uszatka, za zdobycie drugiego i trzeciego miejsca uczestnicy otrzymają kopie pomnika Misia w skali 1:3.

Wręczenie nagród odbędzie się 21.04.2014 r. o godz. 13.00 w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 87. Nagrody zostaną wręczone m.in. przez p. Ewę Błaszczyk-Janczarską, która jest jedną ze spadkobierców praw autorskich do wizerunku Misia Uszatka. Fundacja Akogo, którą kieruje Pani Ewa objęła honorowy patronat nad konkursem.

Akogo

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

4 Comments

    1. a uszko klapnięte, jak należy.

  1. No proszę, niedawno debiut w „Wiadomościach”, dzisiaj w Teleexpressie… 🙂

    1. Polska zdobyta – teraz czas na świat. Wypatruj nas w CNN i Al-Dżazira 🙂

Comments are closed.

You may also like

More in News