W dniach 27-28 maja odbędzie się Sektor 3.0 – największa w Polsce konferencja na temat wykorzystania nowych technologii przez organizacje pozarządowe. Weźmie w niej udział ponad 500 osób z całej Polski. Konferencja na temat wykorzystania Internetu i nowych technologii przez organizacje pozarządowe wzbudziła rekordowe zainteresowanie – w zaledwie 12 godzin chętni pobrali wszystkie dostępne online wejściówki. Wydarzenie zgromadzi członków organizacji z niemal 100 miejscowości, a także przedstawicieli biznesu, administracji publicznej i świata nauki.

Sektor 3.0 to największe w Polsce spotkanie poświęcone wykorzystaniu nowych technologii w działaniach społecznych i inicjatywach obywatelskich. Obecna, piąta edycja przyciągnęła dwa razy więcej uczestników niż w roku ubiegłym (60% z nich weźmie udział w wydarzeniu po raz pierwszy). Odwiedzających Sektor czekają prelekcje, seminaria i debaty w Centrum Nauki Kopernik (każdy uczestnik będzie na bieżąco decydował, które spotkanie wybrać), a także warsztaty w siedzibach instytucji, organizacji i firm wspierających konferencję.

W tegorocznej edycji konferencji organizatorzy zdecydowali się podkreślić cyfrowość, aby pokazać, że warto wykorzystywać potencjał nowych technologii w jak najpełniejszy sposób, i że technologie te są osiągalne dla każdego – również dla organizacji pozarządowych działających lokalnie.

Spotkanie zgromadzi także zagranicznych gości i prelegentów z różnych kontynentów, między innymi Ivana Owena, reprezentującego e-Nable Community Foundation, University of Washington, profesora Junseoka Hwanga z Seoul National University oraz Ahmada Piraiee, doktora w dziedzinie ekonomii społecznej na Lancaster University w Wielkiej Brytanii. Owen jest projektantem i artystą, współtwórcą pierwszej częściowej protezy ręki, którą można wydrukować na drukarce 3D.

Hwang zajmuje się analizą światowych trendów w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych, z kolei Piraiee opowie o roli, jaką może spełniać hashtag w organizacji pozarządowej. W spotkaniu weźmie też udział 25 przedstawicieli start-upów z Ukrainy i Mołdawii, którzy w specjalnej strefie będą wymieniali się doświadczeniami z uczestnikami oraz szukali nowych partnerów biznesowych.

Sektor 3.0 wspierają także przedstawiciele administracji publicznej – przewidziane jest wystąpienie Romana Dmowskiego, Wiceministra Administracji i Cyfryzacji, moderatorem sesji inauguracyjnej będzie Michał Boni, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Pierwszego dnia – tuż po inauguracji – odbędzie się równolegle 18 seminariów, wśród wiodących tematów znajdą się m.in.: „Trzy media społecznościowe, które zdominują polski rynek”, „Grywalizacja z wykorzystaniem urządzeń mobilnych”, „Drony, kamery, wearables – moda czy rzeczywistość”, „Big Data a selekcja treści w organizacji” czy „Zbiórka funduszy w Internecie na przykładzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Odbędą się także pokazy nowych technologii. Będzie można zobaczyć m.in. jak za pomocą mimiki twarzy sterować komputerem, w jaki sposób wirtualna rzeczywistość w technologii Oculus Rift może pomóc organizacjom pozarządowym czy też, do czego warto wykorzystać drony. Dodatkowo przez cały dzień na uczestników będzie czekać 20 stoisk partnerów konferencji w strefie targowej, a na nich drukarki 3D, roboty oraz nowoczesne narzędzia do gromadzenia środków i promowania inicjatyw (m.in. w mediach społecznościowych).

Sektor 3_0 - zaproszenie

Ważnym elementem spotkania będzie ogłoszenie werdyktu kapituły i wręczenie prestiżowej nagrody PAFW – Nowe Technologie Lokalnie „Sektor 3.0” o wartości 40 000 złotych. Otrzyma ją organizacja pozarządowa, która w sposób innowacyjny wykorzystuje nowe technologie w swojej działalności lub ma szczególne osiągnięcia dotyczące prowadzenia działań promocyjnych, badawczych czy edukacyjnych związanych z technologiami w trzecim sektorze.

Drugiego dnia uczestnicy „Sektora” wezmą udział w 10 warsztatach odbywających się w siedzibach instytucji, organizacji i firm wspierających konferencję lub będących jej partnerami, m.in. w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, na Uniwersytecie Warszawskim, w siedzibach firm: Microsoft, Intel, Orange. Tematy spotkań to m.in. design thinking, grywalizacja w organizacji czy crowdsourcing.

Partnerem głównym tegorocznego Sektora 3.0 jest Intel, zaś technologicznie wspierają go Orange i Microsoft. Patronem spotkania jest Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Wydarzenie wpisuje się w cele Szerokiego Porozumienia na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych. Konferencję wspiera także Centrum Nauki Kopernik.

Sektor 3.0 to jeden z elementów programu „Nowe Technologie Lokalnie” – przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem programu jest promocja wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych przez organizacje pozarządowe, w szczególności na poziomie lokalnym.

Pierwszego dnia wydarzenia, 27 maja w CN Kopernik pojawimy się my z naszymi drukarkami 3D.

Sektor 3_0 - infografika

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News