e-NABLE jest to organizacja skupiająca wokół siebie projektantów, inżynierów, naukowców oraz artystów, którzy charytatywnie projektują, drukują w 3D oraz montują protetyczne ramiona przeznaczone dla dzieci, które tego potrzebują, a nie stać na to ich rodziców. Jednym z członków organizacji jest inżynier mechatronik, Christian Silva, który należy do kolumbijskiego oddziału e-NABLE. Zajmuje się on miejscowymi dziećmi, które w ramach tej pomocy dostają nieodpłatnie, ułatwiające im normalne życie protezy.

Przez ponad dwa lata Christian Silva wyprodukował i dopasował ponad dwadzieścia, drukowanych w 3D, protetycznych ramion. Wszystko to wykonywał samodzielnie, beż żadnego wsparcia finansowego z zewnątrz. Poświęcił dziesiątki godzin na przygotowywanie, dostosowywanie i poprawianie, znacznie różniących się od siebie projektów. Wszystkimi wykonanymi dziełami bardzo chętnie dzieli się z resztą społeczności e-NABLE.

Jego ostatni projekt, który również został udostępniony, został zrealizowany dla trzyletniego chłopca o imieniu Jose, który urodził się bez prawej ręki. Przygotowana dla niego proteza to imitacja ramienia Iron Mana. Proteza została wykonana w oparciu o kilka dostępnych w sieci projektów: Flexy-Arm, Flexy Hand 2 oraz Arm v2. W cały projekt swój wkład wnieśli również Wilmer Garcia, Tarragona, Recreartech, fundacja M3D oraz cała ekipa z kolumbijskiego oddziału e-NABLE.

3dp_ironman_enable_parts-e1455887598231

Projekt miał powstać już rok temu, kiedy to ojciec małego, dwuletniego wówczas, Jose przywiózł go do Silvy i poprosił o wykonanie dla niego ramienia inspirowanego postacią jakiegoś superbohatera. Problemem okazał się wtedy jednak zbyt młody wiek chłopca. Ponieważ ramię składa się z wielu, małych elementów, istniało ryzyko że dziecko może połknąć i zakrztusić się którymś z nich. Zespół postanowił jednak nie marnować tego czasu i od razu rozpoczął tworzenie projektu, który zostanie wykorzystany w momencie jak Jose osiągnie odpowiedni wiek.

Przez niemal cały rok zespół pracował nad ramieniem Iron Mana, jednocześnie tworząc protezy dla innych, potrzebujących dzieci. Ojciec małego Jose zapisał się również w tym czasie do organizacji e-NABLE zostając wolontariuszem. Pomagał w ten sposób zbierać fundusze na protezy dla innych dzieci. Brał też czynny udział w malowaniu ostatecznej wersji ramienia dla swojego syna.

Kiedy Jose osiągnął wiek trzech lat, mógł wreszcie założyć wymarzoną protezę i rozpocząć nowy etap swojego życia. Tak wyglądały pierwsze chwile chłopczyka z nową ręką:

Źródło: www.3dprint.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like