Jednym z założeń przyświecającym twórcom fabryk przyszłości, realizowanych w myśl zasad koncepcji Przemysłu 4.0 jest sukcesywne wdrażanie najnowocześniejszych technologii w pełen cyk produkcyjny – od projektu do finalnego produktu. Zazwyczaj, wiąże się to z niebotycznymi kosztami, tak jak w przypadku nowego ośrodka produkcyjnego amerykańskiego koncernu zbrojeniowego – Lockheed Martin. Jak nieskromnie przyznają autorzy projektu, powstająca fabryka ma szansę stać się jednym z najbardziej zaawansowanych tego typu obiektów na świecie.

Gateway Center (to oficjalna nazwa fabryki) ma powstać w ciągu trzech najbliższych lat, stając się ośrodkiem innowacyjnych technologii jak drukowanie przestrzenne czy VR, optymalizując dotychczasowe metody produkcji nowej generacji satelitów. Fabryka jest dla Lockheed Martin środkiem w dążeniu do połączenia efektywniejszego i szybszego tworzenia części urządzeń i pojazdów wysyłanych w przestrzeń kosmiczną, spełniających restrykcyjne normy.

Koncern już wcześniej przejawiał zainteresowanie drukiem 3D, jednak dopiero wraz z początkiem bieżącego roku zaczął poważnie myśleć nad włączeniem go w procesy produkcyjne elementów, za sprawą inwestycji blisko milion dolarów w badania technologiami addytywnymi. Według wstępnych założeń, zarówno technika druku przestrzennego jak i wirtualnej rzeczywistości ma przyczynić się do  zwiększeniu wydajności produkcji, przy jednoczesnej redukcji kosztów.

Co więcej, Gateway Center  ma zostać wyposażony również w jeden z największych kompleksów clean room’ów (pomieszczeń o podwyższonym stopniu czystości, w których wyeliminowane zostały zanieczyszczenia) wykorzystywanych do celów badawczych. Szereg dodatkowych urządzeń jak termiczna komora próżniowa, pozwalająca zasymilować warunki panujące w kosmosie czy system umożliwiający przeprowadzanie zaawansowanych operacji testowych i analiz ma wprowadzić produkcję na jeszcze wyższy poziom. Taka różnorodność urządzeń w jednym ośrodku badawczym może wpłynąć na usprawnienie etapu testów, przyspieszającego cały proces produkcyjny.

Ośrodek został zrealizowany według standardów Przemysłu 4.0 – urządzenia sprzężone łącznością Bluetooth, będą się wzajemnie kontrolować, tak by bezzwłocznie wykrywać ewentualne nieprawidłowości w przebiegu pracy. Również proces testowania zostanie poddany automatyzacji, redukując o nawet kilkanaście procent czas potrzebny do skontrolowania pojedynczego detalu.

Rick Ambrose, wiceprezes wykonawczy Lockheed Martin Space Systems, wśród potencjalnych zastosowań satelitów nowej generacji wymienia m.in. szybszą komunikację w zastosowaniach militarnych, a także jako urządzenia używane w celach naukowych – podczas eksploracji nowych planet i innych, unikalnym misji badawczych.

Źródło: 3ders.org

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D