Drukowanie 3D pozwala na wykonanie modeli o skomplikowanej bryle, ale jest dosyć czasochłonne. Formowanie wtryskowe pozwala na szybką, masową produkcję takiego modelu, ale jest bardzo drogie i opłacalne tylko w przypadku wykonania dużej serii produktu. Włoska firma Robot Factory znalazła kompromis pomiędzy tymi dwoma metodami. Nie chodzi tutaj jednak o produkcję na skalę przemysłową, a formy nie są formami wtryskowymi, tylko formowanymi termicznie ze specjalnej folii.

3D FORMING to desktopowa wersja maszyn, które powszechnie wykorzystywane są w przemyśle. Metoda termoformowania polega na szybkim wytwarzaniu form poprzez ogrzewanie specjalnych arkuszy z tworzywa sztucznego. Kiedy folię taką umieścimy na jakimś obiekcie to możemy uzyskać jego idealnie odwzorowany negatyw. Sposobu takiego używa się również do precyzyjnego naniesienia nadruków na opakowania spożywcze.

Urządzenie jest bardzo proste w użyciu. Na perforowanym blacie układamy przedmiot, z którego chcemy wykonać formę. Przy udziale specjalnej platformy nanosimy na niego arkusz tworzywa termokurczliwego. Za pomocą podłączonego do urządzenia odkurzacza tworzymy podciśnienie wysysając powietrze znajdujące się pomiędzy folią a przedmiotem. Uzyskujemy w ten sposób jego idealne odbicie, które możemy wykorzystać do szybkiego wykonywania jego kopii.

Cały proces odbywa się w dość szybkim tempie. 3D FORMING rozgrzewa się do pełnej sprawności w około pięć minut, sam arkusz uzyskuje właściwą temperaturę w zaledwie dwie minuty. Wykonana forma stygnie kilka minut.

Urządzenie idealnie nadaje się do małej produkcji krótkoseryjnej. Docenią go przede wszystkim artyści, mali producenci biżuterii oraz żywności. W łatwy sposób można wydrukować stworzony przez siebie projekt na drukarce 3D, a następnie na jego bazie wykonać formy, w których możemy odlewać niepowtarzalne czekoladki. Podobnie jak formy wydrukowane w technologii FDM, te również mogą być wykonane z tworzywa przeznaczonego do kontaktu z żywnością, ale o wiele łatwiej można utrzymać je w czystości.

W Zestawie z 3D FORMING otrzymujemy na start po dwanaście arkuszy PETG oraz HIPS. Zasad działania urządzenia wygląda następująco (tylko dla widzów o mocnych nerwach):

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

3 Comments

  1. Filmik robi wrażenie 😉

    1. No co chcesz, ktoś kultywuje szlachetną tradycję nagrywania ziemniakiem, i to z ręki. 😉

  2. lol ale gniot jakosc maszyny i tych form taka sama jak ich tego filmiku. z reszta czego sie spodziewac, made in italy…

Comments are closed.

You may also like