3D Systems prezentuje super szybką linię produkcyjną do druku 3D

5

Kilka dni temu 3D Systems zaprezentowało materiał promocyjny, w którym udowadniało, że druk 3 może być szybszy i bardziej efektywny w produkcji rzeczy od wtryskarek. Pokazano w nim m.in. produkcję 2,4 tysiąca mini abażurów na lampki, które zostały wydrukowane z żywicy w przeciągu 20 godzin w technologii SLA (stereolitografii). Daje to średnią na poziomie 30 sek. na detal. Pod artykułem na ten temat zamieszczonym na 3ders.org rozpętała się dyskusja, w której 3D Systems osądzano od czci i wiary, zarzucając firmie manipulację i mijanie się z faktami. Choć w komentarzach było sporo racji, dziś zaprezentowano kolejny film, który rzuca na temat nieco inne światło. 3D Systems po raz pierwszy zademonstrowało super szybką linię produkcyjną, jaka będzie wykorzystywana przy projekcie Ara – modularnym smartfonie od Google.

To co zostało zaprezentowane w najmniejszym stopniu nie przypomina już drukarki 3D, tylko typową linię produkcyjną do produkcji seryjnej. Prędkość druku 3D jaką zapewnia ma być 50 razy wyższa od standardowego PolyJet. Standardowo w drukarkach 3D dowolnego typu i technologii, głowica drukująca porusza się nad stołem roboczym. W linii produkcyjnej 3D Systems stół roboczy (a raczej cały szereg stołów) porusza się cyklicznie wokół stacji / głowic drukujących. Efektem tego jest to, że w tym samym czasie można drukować bardzo wiele różnych produktów – stoły przesuwają się kolejno pod głowicami, które nanoszą kolejne warstwy materiału. Gdy dany obiekt zostaje ukończony wcześniej niż inne – stół roboczy zjeżdża na bok niczym bolid Fomuły 1 do pitstopu, a jego miejsce zajmuje kolejny – pusty.

Nie podano jeszcze szczegółów samej technologii druku 3D, ale na podstawie filmu promocyjnego można założyć, iż odbywa się on w technologii zbliżonej do PolyJet, tzn. natryskiwane są kolejne warstwy żywicy, które są następnie utwardzane światłem. Dzięki temu ilość materiałów jakie mogą być wykorzystane w produkcji jest niezwykle szeroka – w grę wchodzą nawet polimery przewodzące prąd. Co więcej, platforma produkcyjna 3D Systems może zostać w bardzo prosty sposób połączona z innymi, bardziej tradycyjnymi aplikacjami w rodzaju maszyn CNC i obróbki skrawaniem. Otwiera to pole dla zupełnie nowych możliwości produkcyjnych.

3D Systems szybka linia produkcyjna 02

Jak już wielokrotnie wspominałem przy okazji licznych artykułów na temat modularnego smartfona autorstwa Google, kolaboracja pomiędzy 3D Systems a  gigantem z Mountain View musiała przynieść wymierne korzyści dla całej branży druku 3D. Choć szczerze mówiąc czegoś takiego akurat się nie spodziewałem…? Nowatorska linia produkcyjna ma zostać zaprezentowana podczas tegorocznych targów Euromold. Jeżeli po drodze nie zostaną popełnione żadne błędy – tak właśnie może wyglądać przyszłość produkcji przemysłowej. Oczywiście tego typu linie nie zastąpią tradycyjnych systemów produkcji masowej, nie mniej jednak znacząco wpłyną na to w jaki sposób będzie się produkowało produkty.

Przyszłość nieuchronnie zmierza w kierunku masowej personalizacji wszystkiego.

Źródło: www.3ders.orgwww.3ders.org
Grafika: [1] [2]

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.