Jak 3D Systems i Stratasys przejmowały kolejne firmy na przestrzeni lat umacniając swoją pozycję na rynku druku 3D

0

3D Systems i Stratasys to bez wątpienia dwie największe firmy działające w branży druku 3D. Oczywiście w niedalekiej przyszłości może się to zmienić, gdy takie koncerny jak HP, Autodesk czy Kinpo Group wejdą w tą branżę na większą skalę, niemniej jednak tu i teraz to właśnie te dwie firmy kształtują rynek druku 3D na świecie. W sumie nie powinno to dziwić – to 3D Systems wynalazło technologię druku 3D rękami jej założyciela, Charlesa Hulla, a Stratasys stworzył najpopularniejszą obecnie na świecie technologię FDM. Jednakże tak silna pozycja rynkowa nie byłaby możliwa, gdyby po drodze obydwie firmy nie przejęły szeregu innych, umacniając się na szczycie branży.

Niedawno serwis Fabbaloo opublikował ciekawe zestawienie wszystkich spółek jakie 3D Systems i Stratasys przejęły na przestrzeni ostatnich 15 lat. Choć obydwie prowadzą tu nieco inną strategię, lista przejęć jest imponująca – zarówno pod względem ilości jak również wartości poszczególnych transakcji.

3D Systems to jedyna firma na świecie, która posiada w swojej ofercie maszyny drukujące we wszystkich liczących się technologiach druku 3D. Choć sama wyspecjalizowała się od początku w technologii SLA (druk 3D z żywic utwardzanych światłem lasera), na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat stopniowo wzbogacała się o kolejne dzięki licznym przejęciom. Jednym z najważniejszych było bez wątpienia zakupienie w styczniu 2012 r. Z Corporation i Vidar Systems za kwotę 135 mln $, dzięki czemu 3D Systems przejęło technologię CJP, czyli druk 3D z proszku gipsowego w pełnym kolorze. W lipcu kolejnego roku firma wykupiła francuskie Phenix Systems, które specjalizowało się w druku 3D z metalu. Wcześniej 3D Systems przejęło również jedną z pierwszych firm produkujących niskobudżetowe drukarki 3D drukujące w technologii FDM – Bits from Bytes.

Z drugiej strony 3D Systems stało się jednym z potentatów na rynku oprogramowania przestrzennego pod kątem inżynierii odwrotnej. Na przestrzeni lat wykupiło wszystkie liczące się firmy produkujące oprogramowanie tego typu: Geomagic, Alibre, RapidForm, czy Viztu Technologies.

Geomagic-Design 3D Systems

Łącznie od 2001 roku 3D Systems przejęło 54 firmy, co daje imponującą średnią 4 firm na rok. Są wśród nich zarówno małe start-upy (The Sugar Lab, czy niesławne botObjects) jak i działy technologiczne dużych korporacji (Xerox). Co ciekawe, na przejęcia 3D Systems nie wydało jakichś olbrzymich pieniędzy. Chociaż szczegóły wielu transakcji nie zostało nigdy ujawnionych, Fabbaloo oszacował ich sumę na poziomie niespełna 300 mln $.

W przypadku Stratasysa wygląda to nieco inaczej… Firma przejęła do tej pory zaledwie osiem firm, jednakże w kilku przypadkach były to prawdziwie spektakularne transakcje. Nic dziwnego, iż ich wartość jest szacowana na 2,2 mld $!!!

  • Solidscape
  • Objet Ltd.
  • MakerBot
  • Solid Concepts
  • Harvest Technologies
  • Interfacial Solutions
  • GrabCAD
  • Econolyst.

Najważniejszym przejęciem była bez dwóch zdań transakcja z izraelskim Objetem (chociaż tutaj można powiedzieć, iż w gruncie rzeczy to Objet przejął Stratasysa pozostawiając po prostu amerykański brand jako dominujący), która miała miejsce w 2012 roku. Równie spektakularne było przejęcie MakerBot Industries w 2013 roku, które umocniło Stratasysa na rynku drukarek 3D drukujących w technologii FDM (a przy okazji zakończyło karierę Bre Pettisa na stanowisku CEO firmy).

Makerbot drukarki 3d sprzedane do Stratasys

Bre Pettis i MakerBot stają się częścią Stratasys

Jak widać, obydwie firmy zawdzięczają swoją obecną pozycję sukcesywnemu wykupywaniu z rynku szeregu firm, zapewniając sobie szerokie wsparcie technologiczne i poszerzaniu wpływów. Konsolidują w ten sposób rynek dążąc cały czas do tego samego – monopolizacji.

Źródło: www.fabbaloo.com
Grafika: Chesi – Fotos CC / Foter / CC BY-SA

DODAJ KOMENTARZ:

Komentowanie niedostępne.