W poniedziałek pisałem na temat sprawdzania możliwości danej drukarki 3D za pomocą prostych modeli testowych, które dość łatwo i szybko pozwalają użytkownikowi określić, czy dane urządzenie będzie spełniać jego oczekiwania. Dziś trafiłem w sieci na bardzo fajny model testowy, który mimo swojego niepozornego kształtu dość dobrze sprawdza się w jako torture test dla drukarki 3D drukującej w technologii FDM. Oto 3DBenchy, czyli mała łódka, która będzie dużym orzechem do zgryzienia dla niektórych drukarek 3D.

Do tej pory jednym z najciekawszych testów był tzw. „test Bastiana” autorstwa Andreasa Bastiana z magazynu Make:. Składa się on z siedmiu modeli testowych, sprawdzających różne aspekty druku 3D w technologii FDM. Chociaż są one bardzo dobre i miarodajne, wydrukowanie całego kompletu zajmuje zwykle ok. jednego dnia. 3DBenchy nie jest aż tak miarodajne jak modele Bastiana, jednakże pozwala wychwycić wiele innych niuansów – a przede wszystkim zamyka się w jednym modelu testowym i drukuje się bez porównania szybciej.

3DBenchy zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić szerokie spektrum geometrycznych wyzwań dla drukarki 3D, które pokrywają większość problemów jakie są związane z drukiem 3D w technologii FDM – wykończenie powierzchni, dokładność wymiarową oraz kwestie kurczliwości materiału. Model należy wydrukować w skali 1:1 względem projektu bez generowania supportów. Drukuje się ok. 2 godzin i zużywa niewiele materiału (15,55 cm3).

3DBenchy 03

Model pozwala na określenie aż 7 parametrów:

  • kadłub łódki tworzy duża, gładka powierzchnia, za pomocą której możemy przetestować drukowanie nawisów  (tzw. „overhangs„);, czyli fragmentów modelu, które drukowane są pod dużym kątem bez podpór; im bardziej gładka jest wydrukowana powierzchnia, tym lepsze są właściwości drukarki 3D; również geometria kabiny jest dość wymagająca pod tym względem
  • model jest symetryczny, w związku z czym możemy przetestować kurczliwość materiału oraz występowanie skosów
  • na kadłubie łódki zostały naniesione niewielkie napisy (wysokość poniżej 2 mm i grubość na poziomie 0,1 mm), za pomocą których można przetestować rozdzielczość drukarki 3D
  • drukowanie komina łódki pozwala sprawdzić jak drukarka 3D radzi sobie z kształtami cylindrycznymi
  • krawędzie kadłuba oraz dach kabiny są pochylone pod niewielkim kątem, co pozwala przetestować, jak drukarka 3D radzi sobie z powierzchniami o niewielkiej pochyłości
  • okno w kabinie pozwala na przetestowanie jak drukarka 3D radzi sobie z drukiem 3D otworów pozbawionych podpór
  • dno kadłuba posiada „wpuszczony” napis, co sprawdza jakość druku 3D pierwszych warstw.

Po wydrukowaniu modelu, należy go dokładnie zmierzyć i porównać do wzorca, wg instrukcji zawartych na stronie twórców 3DBenchy.

W ciągu najbliższych kilku dni zamierzam wydrukować model na wszystkich dostępnych drukarkach 3D i porównać efekty. Zachęcam również Was do prezentowania własnych wydruków. Model testowy można pobrać z Thingiverse pod tym adresem.

Źródło i grafika: www.3dbenchy.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D