Rosnąca popularność wykorzystywania materiałów wysokotemperaturowych w technologii druku 3D wskazuje producentom z tej branży kierunek rozwoju zarówno swoich maszyn jak i materiałów. 3DGence, polski producent rozwiązań z zakresu technologii przyrostowych, na zeszłorocznych targach formnext zaprezentował przemysłową drukarkę 3DGence INDUSTRY F340. Urządzenie cieszy się niesłabnąca popularnością zwłaszcza w sektorze przemysłowym, jednak jak wiadomo, drukarka 3D działa najodpowiedniej z koherentnymi materiałami eksploatacyjnymi, dlatego 3DGence skutecznie poszerza ofertę swoich filamentów o nowe pozycje.

3DGence jako pierwsza firma na świecie ogłosiła wprowadzenie do asortymentu rozpuszczalnego materiału podporowego dla wydruków z PEEK-u. Filament ESM-10 (ang. Engineering Soluble Material) charakteryzuje się stabilnością struktury podporowej w komorze podgrzewanej powyżej 80°C.

Filament podporowy jest szczególnie przydatny w przypadku druku 3D skomplikowanych, szczegółowych modeli przestrzennych, gdzie mechaniczne usuwanie podpór może doprowadzić do uszkodzenia wydruku 3D. Materiał ESM-10 jest o tyle innowacyjnym rozwiązaniem, że może pracować w wysokich temperaturach, jakie stosowane są do wytwarzania z materiałów wymagających wysokich temperatur wewnątrz komory roboczej (PEEK oraz ABS). Materiał jest kompatybilny z urządzeniem 3DGence INDUSTRY F340.

Aby zapewnić najwyższą jakość wydruków i komfort użytkowania 3DGence proponuje również myjkę przepływową – SDS (ang. Support Dissolving System) przeznaczoną do rozpuszczania materiału podporowego z wydruków 3D. Stacja charakteryzuje się aktywnie podgrzewaną komorę roboczą o pojemności 55,2 litra, która dzięki odpowiedniej izolacji pozwala na zapewnienie optymalnych warunków do wypłukiwania materiału podporowego. Dodatkowo, urządzenie posiada również kosz na wydruki 3D o wymiarach 36 cm x 36 cm x 28 cm, co pozwala na pełne zanurzenie w roztworze (woda plus specjalny środek chemiczny) nawet wielkogabarytowych wydruków 3D.

Napełnianie oraz opróżnianie stacji jest wyjątkowe proste dzięki podłączeniu do instalacji wodnej oraz znajdującej się urządzeniu w pompie. Co więcej, roztwór czynnika chemicznego wraz z rozpuszczonym materiałem ESM-10 po zakończeniu procesu wypłukiwania może zostać bezpiecznie odprowadzony do kanalizacji.

Jak mówi Mateusz Sidorowicz, dyrektor marketingu 3DGence,  wprowadzenie filamentu ESM-10 to krok milowy nie tylko dla 3DGence, ale dla całej branży druku 3D – rozpuszczalny materiał podporowy dla materiałów technicznych to rozwiązanie stwarzające nowe możliwości przede wszystkim przedsiębiorstwom przemysłowym.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like