3DGence – czołowa polska firma produkująca niskobudżetowe drukarki 3D, od zawsze podkreślała swoje ścisłe związki z Politechniką Śląską. To właśnie absolwenci tej uczelni stworzyli prototyp, cieszącej się coraz większym uznaniem na świecie, drukarki 3D – 3DGence One. Stamtąd też wywodzą się osoby odpowiedzialne dziś za dział R&D firmy. 3DGence postanowiło odwdzięczyć się Politechnice Śląskiej za wiedzę i wsparcie, które uczelnia udzieliła firmie, wyposażając ją w pełny park maszynowy, dzięki któremu możliwe było stworzenie pierwszej w Polsce, uczelnianej farmy drukarek 3D.

Farma powstała w zabytkowym budynku Politechniki Śląskiej, w którym kiedyś mieściło się Laboratorium Obróbki Skrawaniem. Teraz miejsce obrabiarek zajęły drukarki 3DGence One. Będą mogli z nich korzystać zarówno studenci, jak i osoby prywatne, ale też specjaliści z przedsiębiorstw wykorzystujących technologię druku 3D do realizacji bieżących projektów.

Projekt nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka, który zaledwie kilka dni temu został rektorem-elektem Politechniki Śląskiej. Profesor Mężyk to wielki przyjaciel i entuzjasta technologii druku 3D. Kiedy był jeszcze Dziekanem Wydziału Mechaniczno-Technologicznego na kierunku Mechatroniki, jako pierwszy w Polsce otworzył specjalizację technologii przyrostowych. Dzięki niemu możliwe było powstanie farmy drukarek 3DGence przy Laboratorium Obróbki Skrawaniem.

Farma drukarek 3D umożliwi kształcenie studentów w zakresie praktycznego zastosowania technologii przyrostowych. Wspólnie z 3DGence, uczelnia dała początek powstającej farmie, bogato wyposażonej nie tylko w drukarki 3D, lecz również w najwyższej jakości lasery 3D.

3DGence bardzo mocno podkreśla profesjonalne zastosowanie swoich urządzeń. Chociaż z natury rzeczy jego drukarki 3D są dedykowane dla przemysłu, cały czas pracuje nad poszerzeniem obszaru ich zastosowań. Niedawno 3DGence One było prezentowane w popularnonaukowym programie Sonda2, który był poświęcony nowoczesnej medycynie i możliwościach, jakie daje jej druk 3D. Drukarka 3D została wykorzystana do drukowania wiernej kopii szczęki pacjenta, która została wcześniej zeskanowana specjalistycznym skanerem 3D.

3DGence Sonda2

Udział firmy w programie pokazuje, że stara się ona wdrażać swoje rozwiązania w bardzo wielu dziedzinach. Wszystkie te działania mają wspólny mianownik – profesjonalne wykorzystywanie jej urządzeń.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News