Osoby lub firmy korzystające na co dzień z większej ilości drukarek 3D zmagają się w dużej mierze z dość trywialnym problemem – koniecznością uruchamiania wszystkich urządzeń z poziomu każdego z nich oddzielnie. Pół biedy jeżeli są to 2-3 drukarki 3D, dużo gorzej mają ci, obsługujące tzw. farmy drukarek 3D, w ilościach 5-10 urządzeń. Do każdego urządzenia trzeba podejść, włożyć kartę SD (na którą trzeba wcześniej nagrać plik na komputerze) i włączyć drukowanie, ewentualnie uruchomić ją z poziomu kabla USB. Prawdziwym zbawieniem byłaby tu komunikacja zdalna przez WiFi – niestety mimo wielu zapowiedzi, na rynku niskobudżetowych drukarek 3D nie pojawiło się jeszcze żadne rozsądne rozwiązanie. Tymczasem German RepRap już wkrótce wprowadzi na rynek urządzenie, które ma szansę choć trochę rozwiązać ten problem…

3DPrint-Box to przypominający wyglądem router serwer drukujący dla drukarek 3D. Jego działanie jest bardzo proste – najpierw wgrywamy na dysk twardy urządzenia gcode`y. Następnie podłączamy do niego drukarki 3D, i uruchamiamy drukowanie na wybranej drukarce 3D przez interfejs webowy. 3DPrint-Box ma 4 wyjścia USB (3 x USB-A, 1 x USB 1-B) + interfejs RJ-45/s dla kabli sieciowych, dzięki czemu można podłączyć do niego maksymalnie cztery drukarki 3D. Co najważniejsze – nie muszą to być wcale drukarki 3D German RepRap.

Komunikacja z drukarkami 3D odbywa się przez WiFi z poziomu aplikacji zainstalowanej na komputerze. Na 3DPrint-Box możemy utworzyć bibliotekę plików g-code, którą będziemy używać zdalnie do uruchamiania podłączonych drukarek 3D. Wadą urządzenia jest to, że ma tylko 4 wyjścia na drukarki 3D oraz fakt, że jest się ograniczonym długością kabla USB – tym samym wszystkie urządzenia podłączone do niego muszą stać obok siebie.

3DPrint-Box ma kosztować 149€ (ok. 650 PLN + koszty transportu i podatków), a czas rezlizacji złożonego zamówienia wynosi aktualnie 4 tygodnie.

Źródło: www.germanreprap.com via www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like