Zestawy DIY do samodzielnego montażu drukarek 3D, działających w technologii FDM, to nic nadzwyczajnego i tak właściwie to właśnie od nich zaczął rozwijać się rynek konsumenckiego druku 3D. Ciekawostką jest jednak fakt pojawiania się tak zwanych długopisów 3D, które również kupimy jako KIT i złożymy samodzielnie w domowym zaciszu. Pierwszym takim dostępnym do zakupu zestawem jest 3D Simo KIT.

Długopisy 3D są niezwykle popularne. Niestety nie jest to popularność wśród osób zainteresowanych ich zakupem, ale przede wszystkim wśród producentów, którzy na potęgę tworzą nowe ich wersje. Jakby jednak na to nie patrzeć ich powstawanie powinno mieć jakieś podłoże ekonomiczne, więc być może sektor ten ma się lepiej niż można by przypuszczać.

3DSimo to firma produkująca długopisy 3D, która swoją siedzibę ma w Czechach.  Markę tą można kojarzyć przede wszystkim z dwiema kampaniami na Kickstarterze. Pierwsza z nich zakończyła się klapą, druga odniosła sukces. Przedmiotem, który wówczas promowano był wielofunkcyjny długopis 3DSimo Mini. Poza możliwością „drukowania 3D” umożliwia on również wypalanie, cięcie materiałów takich jak styropian lub pianka oraz lutowanie.

Jak twierdzi producent, ich najnowszy produkt 3DSimo KIT, jest pierwszym na rynku zestawem do samodzielnego montażu wielomateriałowego długopisu 3D. Urządzenie to, dzięki swoje otwartej architekturze, jest również w pełni modyfikowalne. Poza możliwościami zmiany obudowy możemy również modyfikować open source’owy soft, który pracuje na Arduino Nano. Wiele gotowych projektów i modyfikacji można znaleźć w repozytorium na portalu GitHub.

Po dokonaniu zamówienia otrzymujemy niewielkich rozmiarów pudełko, które zawiera wszystkie niezbędne do budowy elementy oraz przejrzystą instrukcję obsługi. Wszystkie części plastikowe wykonane są na drukarkach 3D FDM. Pozwala to więc mieć nadzieję, że nie ma absolutnie żadnych problemów z dostępem do części zamiennych, w przypadku jakiegokolwiek ich uszkodzenia. Co więcej obudowy takie możemy projektować sobie również sami. Cały montaż jest ponoć bardzo intuicyjny i trwa od piętnastu do trzydziestu minut.

Otwartość projektu ma inspirować użytkowników do personalizacji zestawów oraz modyfikowania ich według własnego uznania. W myśl idei open source każdy z nich powinien dzielić się swoimi ulepszeniami, co w efekcie prowadzić ma do ciągłego udoskonalania projektu.

Złożony długopis 3DSimo pozwala na korzystanie z wielu materiałów, pośród których nie mogło zabraknąć najpopularniejszego ABS oraz PLA. Dzięki zastosowaniu ceramicznej dyszy istnieje również możliwość „drukowania” z bardziej wymagających tworzyw, takich jak filamenty z włóknem węglowym.

Zestaw 3DSimo KIT można nabyć za 49 $ w sklepie internetowym producenta lub u jednego z jego lokalnych dystrybutorów.

Źródło: www.all3dp.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like