5-kolorowa drukarka 3D

3

W zeszłym miesiącu furorę na Kickstarterze wywołała nowatorska drukarka 3D, kosztująca jedynie 100$ – Peachy Printer. Zaprojektowana i skonstruowana przez  Kanadyjczyka Rylana Graystona, zebrała aż 650 000 $. Tego niesamowitego wyniku pozazdrościli mu najwyraźniej  jego rodacy z ORD Solutions, którzy wystartowali z własnym projektem drukarki 3D wyposażonej… w aż 5 głowic drukujących. Na razie oferowane rozwiązanie jest na etapie prototypu, chociaż sama konstrukcja drukarki z powodzeniem działa i jest od dawna w ogólnodostępnej sprzedaży. Zespół ORD Solutions zbiera fundusze na rozwój i wdrożenie swojego rozwiązania.

Źródło: www.kickstarter.com

Źródło: www.kickstarter.com

Jeżeli nowa wersja drukarki ORD Solutions ujrzy światło dzienne, będzie pierwszą tego typu konstrukcją seryjną na świecie. Do tej pory gorszym o jedną głowicę wynikiem może pochwalić się Hyrel 3D. Dodatkową modyfikacją w stosunku do oryginalnej konstrukcji, ma być znacząco powiększony obszar roboczy o wymiarach 28 x 27 x 16,5 cm. Firma zamierza również wymienić głowicę na wersję wykonaną w całości z metalu, dzięki czemu ma być możliwy wydruk w temperaturach powyżej 350°C. Miałoby to umożliwić druk 3D z takich materiałów jak poliwęglan czy winyl.

Zaletą drukarki 5-głowicowej jest otwarcie zupełnie nowych możliwości dla projektantów. Głowice mają występować w dwóch wariantach: o średnicy 0,35 mm lub 0,70 mm. W drugim przypadku ułatwi to druk z materiałów pokroju LayWood czy LayBrick, które lepiej drukują się z głowic o większej średnicy. Zatem oprócz oczywistego, równoczesnego druku 3D z 5 różnych kolorów, można będzie łączyć zupełnie różne materiały na niemożliwą do tej pory skalę. Z taką baterią głowic można również konfigurować zupełnie nowe metody tworzenia wydruków, np.: druk 3 różnych kolorów z 3 głowic o mniejszej średnicy i większej dokładności oraz dodatkowo druk wypełnienia i materiału podporowego z głowic o większej średnicy, co przyspieszy z kolei sam czas druku.

Źródło: www.kickstarter.com

Źródło: www.kickstarter.com

Szczegółowa specyfikacja techniczna:

  • Obszar roboczy: 280 x 270 x 165 mm
  • Średnica filamentu: 1,75 mm
  • Rodzaj materiału: ABS, PLA, poliwęglan, nylon
  • Min. wysokość drukowanej warstwy: 0,05 mm
  • Dodatkowo: możliwość montażu do 5 głowic oraz stół roboczy rozgrzewający się w niecałą minutę
Źródło: www.ordsolutions.com

Źródło: www.ordsolutions.com

Cena urządzenia wyniesie od 1614 $ (ok. 5000 PLN ) za wersję z jedną głowicą, do 2314 $ (ok. 7000 PLN) za wersję z 5 głowicami (do obydwu cen w PLN należy doliczyć podatki, cło i koszty transportu). Wg informacji zawartych na Kickstarterze, drukarka ma być dostępna w okolicach stycznia 2014 roku, z tym że jak w przypadku każdej produkcji Kickstarterowej, należy traktować to bardziej jako luźno rzucony termin niż faktyczny deadline.

Źródło: www.3dprinter.netwww.kickstarter.com

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.