75% czaszki z drukarki 3D

1

Brzmi drastycznie, ale to prawda. Pewien człowiek w USA przeszedł operację, w trakcie której wstawiono mu implant kości czaszki, wydrukowany na drukarce 3D. Implant pokrywał ok. 75% powierzchni czaszki i został stworzony na podstawie wcześniejszego skanu 3D.

Źródło: www.news.com.au

Źródło: www.news.com.au

Implant wykonała amerykańska firma Oxford Performance Materials z Connecticut. Zanim doszło do operacji, zgodę na to musiały wydać stosowne instytucje i urzędy w USA. Po jej otrzymaniu, firma może tworzyć zgodnie z prawem federalnym implanty kości, które będą mogły być wszczepiane pacjentom. Oxford Materials szacuje, że z tego typu implantów mogłoby skorzystać ok. 500 osób w miesiącu (na terenie USA), począwszy od pracowników budowlanych a skończywszy na rannych żołnierzach wracających z misji wojskowych. Czas potrzebny na wykonanie jednego implantu, to dwa tygodnie od momentu wykonania skanów 3D kończyny, lub innego miejsca na implant.

Źródło: www.news.com.au

Źródło: www.news.com.au

Skoro wykonanie tak newralgicznego implantu jakim jest kość czaszki nie stanowi już problemu, koncepcja Wolverine`a i jego adamantowego szkieletu nie brzmi już tak fantastycznie prawda? Całkiem możliwe, że już wkrótce na ulicach pojawią się pierwsi naśladowcy Logana z wysuwanymi, stalowymi pazurami z rąk. W sumie wystarczy je tylko wydrukować i wszczepić, prawda?

DODAJ KOMENTARZ:

1 komentarz

Leave A Reply