Drukarka 3D do metalu pozostaje w sferze marzeń niejednej małej i średniej firmy świadczącej swoje usługi w tym zakresie. Niestety ceny takich urządzeń sprawiają, że na marzeniach z reguły się kończy. Firma Ability3D wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom stworzyła drukarkę 3D, na którą w gruncie rzeczy pozwolić może sobie nawet drukarz-amator, ponieważ jej cena oscyluje w granicach cen topowych maszyn działających w technologii FDM.

Drukarka ta nosi niewiele mówiącą nazwę 888 i na początku przyszłego roku zadebiutuje na Kickstarterze. W porównaniu do klasycznych drukarek 3D do metalu, nie zajmuje połowy średniej wielkości pomieszczenia, a na jej zakup nie trzeba zaciągać kredytu hipotecznego na kilka domów. 888 zmieści się na stole warsztatowym, a kosztować będzie (przynajmniej w czasie kampanii) zaledwie około 3000 $.

Za namiastkę drukowania w 3D z metalu w warunkach domowych, można w dużym uproszczeniu nazwać korzystanie z kompozytów PLA z domieszką opiłków różnych metali. Można wyróżnić tutaj na przykład kilka tworzyw pochodzących od holenderskiego producenta filamentów colorFabb. Z prawdziwym drukiem z metalu ma to jednak niewiele wspólnego. Nieco więcej jest nam w stanie zaoferować amerykański producent Filametu. Wydrukowane z niego modele, po wypaleniu w piecu, są w stu procentach wykonane z metalu. Przeznaczony jest on jednak przede wszystkim dla artystów, a jego twórcy nadal nie zaprezentowali nic więcej ponad wydruki figurek.

Inaczej jest jednak w przypadku 888. Urządzenie to można tak naprawdę nazwać spawarko-frezarką, bo działa na zasadzie połączenia tych dwóch metod. Każda kolejna warstwa budowana jest poprzez naspawywanie jej z drutu stosowanego w metodzie MIG. Może on więc być wykonany z aluminium, stali lub stali nierdzewnej. Ponieważ spawanie nie jest zbyt dokładne, to po każdej warstwie następuje jej precyzyjne frezowanie.

Podobną zasadę działania mają urządzenia stosowane na skalę przemysłową, jak chociażby opisywana przeze mnie w lipcu hybryda frezarki CNC oraz drukarki 3D – Vertex 55X-H. Drukarka 3D 888 jest w uproszczeniu zmniejszoną wersją takiej maszyny, przeznaczoną do użytku mniej profesjonalnego. Bardzo ciekawym dodatkiem jest umieszczenie w urządzeniu klasycznego ekstrudera i głowicy, dzięki czemu mamy również możliwość drukowania z filamentu w technologii FDM. Dzięki takiemu zabiegowi dostajemy naprawdę wszechstronną drukarkę 3D.

Żeby lepiej ocenić urządzenie pozostaje nam poczekać do rozpoczęcia kampanii. Być może wtedy uda się nam zobaczyć jakieś bardziej skomplikowane niż kawałek „blaszki” wydruki.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

1 Comment

  1. Fajna sprawa za taką cenę.

Comments are closed.

You may also like