A jednak to możliwe… stylowe buty z FDM na Replicatorze 2

8

Zastosowanie niskobudżetowych drukarek 3D jest mocno spolaryzowane. Za ich pomocą możemy tworzyć albo bardzo konkretne rzeczy w postaci prototypów lub elementów makiet, albo mało funkcjonalne gadżety, figurki lub wazoniki. A więc drukarki 3D są wykorzystywane tylko albo do pracy, albo do zabawy. Ewidentnie brakuje czegoś po środku – rzeczy, które byłyby z jednej strony funkcjonalne, a z drugiej ładnie by wyglądały i miały luźny charakter. Czymś takim mogłyby być elementy ubioru, np. buty, jednakże mimo wielu prób, okazuje się, że technologia FDM nie jest tu najszczęśliwszym wyborem. Tymczasem Chilijski artysta Sebastian Errazuriz postanowił przekroczyć granice i ograniczenia i wykorzystując MakerBot Replicatora 2X stworzył prawdziwe dzieła sztuki…

Buty z drukrki 3D 4 07

Errazuriz stworzył niezwykłą kolekcję damskich butów, które choć funkcjonalne – pełnią bardziej rolę eksponatów stanowiąc pełnymi zmysłowości i stylu rzeźbami. Jedyna rzecz, która czyni je bardziej niezwykłymi niż ich niewiarygodne kształty to fakt, że zostały stworzone za pomocą najzwyklejszej, niskobudżetowej drukarki 3D w postaci MakerBot Replicatora 2X. I zanim ktoś powie, że Replicator 2 to nie taka znowu zwykła maszyna, niech obejrzy dokładnie prezentowane poniżej zdjęcia. Po pierwsze, nie wyglądają one jak z drukarki 3D. Po drugie – jeśli nawet, to raczej jak dzieło którejś z najdroższych maszyn Stratasysa lub 3D Systems. Tymczasem to zwykły ABS, tylko poddany późniejszej obróbce. Da się…? Da się…

Buty z drukrki 3D 4 06

Artysta stworzył swoją kolekcję „12 butów dla 12 kochanków” dla marki obuwniczej Melissa. Mimo, iż niektóre z nich nie sprawiają kompletnie takiego wrażenia, to zostały stworzone jako potencjalne elementy nowej kolekcji firmy. Póki co funkcjonują jako eksponaty spełniając rolę artystyczną i marketingową.

Buty z drukrki 3D 4 02

Każdy z butów został wydrukowany na Replicatorze 2X a następnie był piaskowany, gruntowany i malowany. Efekt jest olśniewający. Pokazuje również że drukarki FDM są w stanie wyprodukować naprawdę niesamowite modele, o ile zostaną one poddane późniejszej, specjalistycznej obróbce.

Buty z drukrki 3D 4 05

Gdy porównać prace Errazuriza do wcześniejszych eksperymentów iMakr czy Cubify, widać nie tylko różnicę klas ale również zaangażowanie i podejście do tematu. Zmienia to również znacząco moje podejście do kwestii drukowanych butów oraz koncepcji wykorzystywania niskobudżetowych drukarek 3D do produkcji elementów odzieży. Skoro można wyprodukować tak niezwykłe i bogate w detale obuwie, tym bardziej można próbować tworzyć np. biżuterię.

Źródło: www.3ders.org

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Dyrektor Projektu w CD3D Medical. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Współtwórca Otwartego Klastra Biodruku 3D w łódzkim Bionanoparku. Współtwórca SKAFFOSYS - pierwszej polskiej komercyjnej biodrukarki 3D.