Każdy kto kiedykolwiek korzystał z dwugłowicowej drukarki 3D, drukując modele z rozpuszczalnymi w wodzie supportami z PVA wie, że materiał ten łączy się zdecydowanie lepiej z PLA niż z ABS. Fakt ten w znacznym stopniu ogranicza możliwość korzystania z tego rozwiązania przy najbardziej wymagających obiektach. Innofil3D wraz z Polyscope Polymers opracowali właśnie ABS Fusion+, którego główną cechą jest łatwość łączenia się z PVA.

Podstawowym problemem ze standardowym tworzywem ABS jest jego stosunkowo słaba adhezja do różnego rodzaju powierzchni. Związane jest to z jego wysokim skurczem objętościowym i dotyczy również kontaktu z materiałem podporowym PVA. Tę niepożądaną właściwość wyeliminowano w filamencie ABS Fusion+, pozostawiając resztę jego cech wytrzymałościowych bez zmian.

Za nowe tworzywo odpowiedzialne są dwie (prawie) holenderskie firmy. Jedna z nich to Innfil3D, znany producent filamentu do drukarek 3D, który odpowiedzialny jest między innymi za PRO1, materiał stanowiący kompromis pomiędzy PLA, a ABS. W zeszłym miesiącu firma ta została przejęta przez BASF, ale nadal jeszcze tworzy produkty pod niezmienioną marką. Druga to Polyscope Polymers, która jest jednym z największych dostawców styrenu maleinowego (SMA).

ABS Fusion+ jest (według producenta) idealnym tworzywem dla odbiorców przemysłowych, wymagających jak największej dokładności i jak najmniejszych wypaczeń na drukowanym obiekcie. Ze względu na możliwość posiłkowania się PVA, mogą  to być modele o bardzo skomplikowanej geometrii, z przeznaczeniem na wszelkiego rodzaju prototypy użytkowe.

Tajemnicą właściwości adhezyjnych ABS Fusion+, jest produkowany przez Polyscope XILOY 3D, którego bazę stanowi przede wszystkim SMA. Jak wyjaśniają twórcy tworzywa, głównym problemem dostępnych na rynku filamentów ABS jest to, że produkowane są głównie z granulatu przeznaczonego do formowania wtryskowego. Przez to właśnie tworzywa te, pomimo że są wytrzymałe, to nie są w pełni zoptymalizowane pod druk 3D. Optymalizację tą ma zapewniać właśnie integracja ABS z XILOY 3D, a było to możliwe tylko dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy z SMA i dogłebnym poznaniu jego właściwości.

ABS Fusion+ zostanie zaprezentowany na odbywających się pod koniec miesiąca w Birmingham, targach TCT.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

2 Comments

  1. „Jak wyjaśniają twórcy tworzywa, głównym problemem dostępnych na rynku
    filamentów ABS jest to, że produkowane są głównie z granulatu
    przeznaczonego do formowania wtryskowego. Przez to właśnie tworzywa te,
    pomimo że są wytrzymałe, to nie są w pełni zoptymalizowane pod druk 3D”

    Zaraz, to dla kogo jest ten materiał? Klientów którzy świadomie wybierają ABS do druku bo chcą uzyskać modele zbliżone właściwościami do tych produkowanych masowo? Czy może producentów którzy nie mogą zaoferować tego w swoich maszynach?

    1. Dla osób, które chcą bez problemu łączyć ABS z PVA.

Comments are closed.

You may also like