SpiderBot, francuski producent drukarek 3D zapowiedział właśnie wydanie nowej, pracującej w technologii FDM konstrukcji, która będzie w stanie drukować z wymagających, wysokotemperaturowych materiałów technicznych – takich jak na przykład PEEK. Tajemnica jaką skrywa w sobie ABSolute3 to nie tylko specjalnie zaprojektowana głowica drukująca, ale przede wszystkim oczekująca na patent nietypowa komora robocza.

Drukowanie 3D z ABS, PET, czy PC, pomimo że są to tworzywa zaliczane do tych bardziej wytrzymałych, dla części firm z branży przemysłowej nie jest rozwiązaniem optymalnym i wystarczającym. W związku z tym na rynku mamy ostatnio wysyp drukarek 3D, które zoptymalizowane pod kątem drukowania z filamentów wysokotemperaturowych, takich jak na przykład PEEK, starają się tę niszę zapełnić. Jedną z tych firm jest, nieco mniej znany w naszej szerokości geograficznej, francuski SpiderBot.

Zaproponowane przez wspomnianą powyżej firmę rozwiązanie polega na zastosowaniu w drukarce 3D dwóch niezależnych komór. Pierwsza z nich to tradycyjnie spotykana komora, która stanowi element bryły całej konstrukcji. Przeznaczona jest ona do drukowania z tworzyw niewymagających tak wysokich temperatur, czyli takich, z których równie dobrze da się drukować na typowych drukarkach 3D. Maksymalna temperatura, jaką jesteśmy w stanie osiągnąć w jej wnętrzu to 70°C.

Komora numer dwa, to tak zwana komora wtórna, która wykonana jest ze specjalnego, wytrzymałego silikonu. Pozwala ona na stworzenie środowiska pracy z panującą w jej wnętrzu temperaturą do 270°C. To nie temperatura stanowi jednak o jej wyjątkowości, lecz sposób w jaki komora działa. Możemy porównać ją bowiem do opadającej i podnoszącej się kurtyny. Jej położenie w osi XY jest stałe i niezmienne, natomiast położenie w osi Z, dzięki czterem prowadnicom liniowym, dostosowuje się do położenia platformy roboczej. Innymi słowy, komora rośnie wraz z wydrukiem. Rozwiązanie to oczekuje w chwili obecnej na rozpatrzenie zgłoszonego wniosku patentowego.

Podgrzewana komora to zaledwie połowa sukcesu w drukowaniu z wysokotemperaturowych termoplastów. Kluczem do udanego wydruku jest przede wszystkim odpowiednio zaprojektowana głowica. W tym aspekcie ABSolute3 również nie zawodzi. Chłodzona cieczą głowica jest w stanie osiągnąć temperaturę 500°C. Dokładając do tego ekstruder bezpośredni, otrzymujemy możliwość drukowania z praktycznie każdego, dostępnego na rynku tworzywa.

Specyfikacja:

  • obszar roboczy: 250 x 250 x 180 mm,
  • rozdzielczość XY: 5 mikrometrów,
  • rozdzielczość Z: 6 mikrometrów,
  • prędkość druku: do 80 mm/s,
  • wysokość warstwy: od 0,15 mm do 0,5 mm,
  • średnica filamentu: 1,75 mm,
  • ilość głowic drukujących: 1 lub 2.

Produkcja ABSolute3 ma rozpocząć się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Cena drukarki 3D nie jest jeszcze dokładnie znana, ale wiadomo, że urządzenie ma zastąpić model ABSolute2, który kosztuje od 11.000 € do 14.000 €.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like