Gdy we wrześniu zeszłego roku zapowiadaliśmy premierę najnowszej drukarki 3D TierTime w postaci Up! BOX, zapowiadała się ona na prawdziwą sensację. Niestety jej rzeczywisty termin premiery rynkowej odwlekł się strasznie w czasie i pierwsze urządzenia trafiły do nowych właścicieli dopiero na początku bieżącego roku. Dużo mniej szczęścia mieli klienci amerykańscy, gdzie pierwsze egzemplarze tej drukarki 3D – występującej pod marką Afinia H800, pojawią się u nich dopiero w sierpniu. O ile trudno powiedzieć czym spowodowana jest ta zwłoka, o tyle wiadomo już, iż mimo wszystko na Up! BOX warto czekać, gdyż drukuje on na równie wysokim poziomie co jego poprzednicy – Up! Plus 2 i Up! Mini, tyle tylko że na dużo większym obszarze roboczym. Teraz Afinia wprowadza do oferty kolejny produkt, który ma uczynić jej ofertę bardziej komplementarną – mały, podręczny, stacjonarny skaner 3D – ES360.

Skaner 3D Afinii wykorzystuje w skanowaniu 3D białe światło i jest w stanie osiągnąć dokładność na poziomie ≤0.1 mm. Składa się z dwóch części: stacji skanującej oraz ruchomego stolika, na którym można postawić model w celu automatycznego skanowania 3D. Dzięki temu rozwiązaniu dostępne są dwa warianty skanowania zróżnicowane pod względem maksymalnego obszaru roboczego urządzenia. W wersji automatycznej wykorzystującej stolik, obszar roboczy wynosi 21,5 x 21,5 x 20 cm, podczas gdy w wersji wykorzystującej samą stację skanującą, rośnie on aż do 70 cm w każdej osi.

Niestety póki co nie jest znana cena sknera 3D, jednakże biorąc pod uwagę politykę cenową firmy w przypadku drukarek 3D, można założyć, iż nie będzie ona wysoka. Urządzenie pod względem parametrów jest porównywalne z popularnym na amerykańskim rynku MakerBot Digitizerem i to raczej z nim będzie konkurować.

Afinia ES360 01

Specyfikacja techniczna skanera 3D ES360:

  • dokładność: ≤0.1 mm
  • maksymalny obszar skanowania 3D: tryb automatyczny 21,5 x 21,5 x 20 cm, tryb „wolny” 70 x 70 x 70 cm
  • szybkość skanowania 3D: tryb automatyczny <3 min., tryb „wolny” <10 sek. dla pojedynczego skanu 3D (docelowy skan 3D będzie składał się z wielu pojedynczych skanów, które należy złożyć w całość)
  • kalibracja: automatyczna / ręczna
  • rozdzielczość: 1,3 Mpx
  • źródło światła: białe.
Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. Sa juz w sieci filmy i opinie na temat tego skanera. O ile drukarki Up byly OK to ten skaner 3D to niestety typowy chinski niedopracowany produkt bardzo slabej jakosci. Aplikacja jest bardzo uboga w funkcje-brak mozliwosci edycji skanu i czesto sie zawiesza.

Comments are closed.

You may also like

More in Skanery 3D