Akademia Druku 3D Canon

Canon Polska wspólnie z CD3D zapraszają wszystkich czytelników portalu Centrum Druku 3D do udziału w wyjątkowym projekcie edukacyjnym skupionym wokół profesjonalnych technologii przyrostowych – AKADEMII DRUKU 3D CANON.

Od marca 2017 r. na łamach portalu są publikowane specjalistyczne artykuły poświęcone wysokobudżetowym drukarkom 3D typu MJP, CJP i SLA – technologii ich działania, specyfice pracy oraz obszarom wykorzystania. Zwieńczeniem cyklu będzie egzamin z pozyskanej wiedzy, jaki odbędzie się on-line, za pomocą dedykowanej aplikacji z poziomu naszego portalu. Każdy z uczestników egzaminu, który uzyska pozytywny wynik, otrzyma stosowny certyfikat.

Ponadto, osoby z najlepszym wynikiem otrzymają możliwość przejścia dodatkowych, bezpłatnych kursów z obsługi maszyn 3D Systems – ProJet 660Pro i ProJet MJP 2500 Plus w siedzibie Canon. Kursanci otrzymają certyfikaty operatorów w/w maszyn.

Jest to pierwszy i jedyny tego typu kurs w Polsce!

Od połowy 2016 r., Canon Polska prowadzi w ramach umowy partnerskiej z 3D Systems oficjalną dystrybucję drukarek 3D na rynku polskim. Oferta profesjonalnych maszyn kierowana jest do firm z branży produkcyjnej, architektonicznej i inżynieryjnej oraz sektora edukacyjnego. Oprócz samej dystrybucji urządzeń, Canon dostarcza klientom profesjonalne oprogramowanie do przygotowywania plików do druku 3D oraz zapewnia wsparcie posprzedażne i specjalistyczne usługi konsultingowe w zakresie wyboru, zastosowania i obsługi drukarek 3D.

Technologie wspierane przez Canon to:

CJP (Color Jet Printing) – technologia oparta na dwóch głównych komponentach: gipsie i bazującym na wodzie bezbarwnym i kolorowym spoiwie (kleju). Modele wydrukowane w tej technologii stosowane są przede wszystkim do demonstracji projektowych, komunikacji rozwiązań graficznych oraz testów ergonomii prototypów. Urządzeniem drukującym w tej technologii jest m.in. ProJetCJP 660Pro.

MJP (Multi Jet Printing) – technologia druku 3D bazująca na polimerach akrylowych utwardzanych światłem UV oraz wytapialnym wosku, stanowiącym materiał podporowy. Głównym zastosowaniem modeli wydrukowanych w MJP jest badanie funkcjonalności, ergonomii, optymalizacji oraz zagadnień związanych z pakowaniem i logistyką nowego produktu. Urządzeniami drukującymi w tej technologii są m.in. ProJet MJP 2500 / 2500 PLUS, ProJet3510 SD, ProJetMJP 3600 / 3600 MAX i ProJetMJP 5500X.

SLA (stereolitografia) – technologia polegająca na laserowym spajaniu płynnej żywicy. Technologia SLA pozwala na uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni modeli oraz na poprawne wydrukowanie delikatnych detali. Szeroka paleta materiałów sprawia, że metoda może być stosowana w wielu gałęziach przemysłu, od samochodowego po medyczny. Części wydrukowane w SLA sprawdzają się zarówno jako narzędzia, użytkowe prototypy, jak i finalne produkty. Urządzeniami drukującymi w tej technologii są m.in. ProJet 6000 SD/HD i ProJet 7000 SD/HD.

Maszyny, na których będą przeprowadzone kursy dla przyszłych operatorów drukarek 3D to:

ProJet MJP 2500 Plus – maszyna drukująca z fotopolimerów akrylowych, pozwalająca tworzyć bardzo precyzyjne modele z dedykowanych materiałów, takich jak np. VisiJet M2 – materiału do zastosowań inżynierskich, który pozwala na druk 3D sztywnych modeli w bieli, czerni oraz transparentne, a także elementów z polimerów imitujących gumę w czerni i kolorze bursztynu. Systemy 3D serii ProJet 2500 to też najmniejsze i najbardziej ekonomiczne z urządzeń wykorzystujących technologię MJP, łączące korzyści płynące z technologii z atrakcyjną ceną.

ProJet CJP 660Pro – drukujący w technologii CJP, wykorzystywany m.in. do tworzenia modeli architektonicznych i geodezyjnych, pozwalających na analizę i ocenę elementu przed wprowadzeniem go do produkcji. ProJet 660Pro pozwala wykonywać kolorowe elementy do wstępnej oceny projektu w czasie nie dłuższym niż kilka godzin.

Artykuły wchodzące do cyklu AKADEMII DRUKU 3D CANON będą pojawiać do końca czerwca 2017 r. Egzamin odbędzie się w lipcu br. Po zakończeniu cyklu, komplet artykułów zostanie wydany w formie darmowego e-Booka. Regulamin AKADEMII znajdziecie tutaj.

WEŹ UDZIAŁ W EGZAMINIE!