Możliwości, jakie daje druk 3D inspirują nie tylko naukowców, ale i artystów, umożliwiając tworzenie projektów z pogranicza sztuki i nowoczesnych technologii. Japoński projektant Jun Kamei w ramach swojej pracy dyplomowej stworzył projekt drukowanej 3D odzieży, pełniącej funkcję skrzeli, która pozwoli oddychać ludziom pod wodą.

Akcesorium składa się z dwóch części – maski oddechowej oraz substytutu skrzeli, wykonanego z mikroporowatego materiału, który zapobiega przenikaniu wody, ekstrahując z niej jedynie cząstki tlenu. Obecnie, trwają testy nad optymalizacją projektu, tak, aby ilość otrzymywanego z wody powietrza była wytaczająca do swobodnego oddychania bez ciężkiego oprzyrządowania (wymaganego m.in. do nurkowania głębinowego).

Jak przyznaje autor, futurystyczny charakter projektu związany jest z zjawiskiem globalnego ocieplenia i mniej lub bardziej prawdopodobnych planów zasiedlania podwodnego środowiska. Według podawanych przez niego danych do 2100 roku nastąpi wzrost temperatury o 3,2 stopnia Celsjusza, co poskutkuje na tyle znaczącym wzrostem poziomu morza, że poskutkuje on zatopieniem miast położonych w obszarach przybrzeżnych.

Źródło: 3ders.org

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D