Na fali mody (albo rzeczywistych potrzeb rynkowych) na druk 3D z filamentów PEEK i Ultem powstają kolejne drukarki 3D, które to umożliwiają. Ich przeznaczenie jest od samego początku ściśle sprecyzowane – przemysł. To właśnie w tych sektorach urządzenia te mają szansę się wykazać i pokazać pełnię swoich możliwości. PEEK i Ultem to materiały wymagające określonych parametrów druku 3D. AON-M2 jest w stanie w pełni sprostać tym wymaganiom.

Producentem AON-M2 jest kanadyjska firma AON3D. Opracowana przez nich drukarka 3D od pierwszej koncepcji powstawała z myślą o przeznaczeniu przemysłowym. W związku z tym z założenia musiała posiadać duży obszar roboczy, mocną konstrukcję, zamykaną i podgrzewaną komorę roboczą oraz możliwość podgrzania głowicy drukującej do ponadstandardowych temperatur.

Podstawową zaletą urządzenia, która umożliwia drukowanie 3D z wytrzymałych i wymagających wysokich temperatur ekstruzji tworzyw, jest zamykana komora robocza. Umożliwia ona stworzenie środowiska z utrzymywaną stałą temperaturą dochodzącą do 120°C. Warunki takie zmniejszają szanse niepowodzenia druku 3D, ograniczając wpływ skurczu, odklejanie się z tego powodu modelu od platformy roboczej oraz pozwala na lepsze zespojenie warstw.

Kolejnymi elementami pozwalającymi na bezproblemowy druk 3D z materiałów takich jak PEEK i Ultem jest głowica, którą możemy rozgrzać do 450°C oraz zdejmowalna, aluminiowa platforma ALCA5, którą jesteśmy w stanie podgrzać do 200°C. Dla zachowania jak najwyższej wydajności, zarówno głowica, jak i inne narażone na wysokie temperatury elementy ruchome są stale chłodzone za pomocą cieczy.

Obszar roboczy urządzenia zawiera się w przestrzeni o wymiarach 455 x 455 x 635 mm, pozwalając tym samym na wykonywanie dość dużych projektów. Prędkość pracy AON-M2 podawana jest przez producenta oddzielnie w płaszczyźnie XY oraz w osi Z. W pierwszym przypadku wynosi ona 500 mm/s, w drugim natomiast jest to 100 mm/s. Minimalna wysokość drukowanej warstwy wynosi 0,05 mm, maksymalna to z kolei 0,5 mm.

Dodatkowymi atutami omawianej drukarki 3D mają być automatyczna kalibracja prawidłowej odległości głowicy od platformy roboczej, system dwóch niezależnych głowic, pozwalający na wydruk wielomateriałowy oraz zdalny dostęp i pełne wsparcie techniczne od AON3D. Urządzenie współpracuje z oprogramowaniem Simplify3D, a sterowanie odbywa się za pomocą dotykowego ekranu LCD.

AON-M2, w zależności od wyposażenia, kosztuje od 29.999$.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like