Ponad dwa lata temu pojawiły się pierwsze plotki jakoby Apple planowało wejść na rynek drukarek 3D. Właśnie opublikowano informacje o nowym zgłoszeniu patentowym tej korporacji, które może zrewolucjonizować druk 3D, znany w obecnej postaci.

Nie licząc technologii CJP ZCorpa (obecnie 3D Systems), drukarki 3D, które na tę chwilę oferują możliwość druku w kilku kolorach są raczej traktowane jako ciekawostka, niż coś co mogłoby podbić rynek. Istnieje co prawda kilka urządzeń godnych uwagi, takich jak Cube Pro Trio, który to może drukować w trzech kolorach oraz inne drukarki pozwalające np. zmienić kolor w trakcie druku, ale technologia „oferowana” przez Apple jest zupełnie czymś innym.

Według założeń złożonego patentu drukarka 3D może by wyposażona w dwie głowice. Jedna będzie służyć do standardowego osadzania materiału, a druga do koloryzowania drukowanych lub wydrukowanych już modeli.  Apple zgłosiło kilka możliwych iteracji działania głowicy do nanoszenia koloru. W pierwszej z nich, głowica drukująca osadza materiał warstwa po warstwie, tak jak to ma miejsce w klasycznych drukarkach, a  druga nanosi kolor po każdej nałożonej warstwie, czyli głowice działają naprzemiennie. Inna możliwość to „wkroczenie” głowicy nanoszącej kolor dopiero po zakończeniu całego procesu drukowania. Dość ciekawą możliwością jest też jednoczesne współdziałanie obydwu głowic. W tym przypadku ta nanosząca barwę mogłaby się obracać o 360 stopni wokół tej nanoszącej tworzywo. Wśród możliwych sposobów aplikacji koloru wymieniono technologię atramentową, aerograf, dyszę rozpylającą lub kolorowe markery.

Według zapisu zawartego w patencie drukowanie i malowanie wydruku odbywa się z tego samego modelu 3D, ponieważ niesie on w sobie wiele informacji, takich jak powierzchnia, kształt oraz współrzędne wszystkich punktów.  Plik cyfrowy może, więc zostać zmodyfikowany tak, żeby zawierał też informacje o barwie.

Wprawdzie złożenie wniosku patentowego nie oznacza jeszcze, że pomysł trafi od razu do produkcji, ale szansa na to jest coraz większa, tym bardziej że konkurencja nie śpi i takie firmy jak chociażby Samsung też zgłaszają swoje wnioski patentowe dotyczące kolorowego druku 3D, więc pozostaje kwestią czasu, aż na rynku pojawi się pierwsza tego typu drukarka 3D.

Źródło: www.3dprint.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

2 Comments

  1. Hmm, przecież nasi rodacy pokazali taką drukarkę (Pirx3d) 😉 Wprawdzie drukowała w skali szarości, ale miał to być kolor – nieważne. Ważne jest to, że było to już upublicznione, więc patent ma się na nic 😉 Głowica nanosi materiał a kartridż z tuszem koloryzuje.

    https://www.youtube.com/watch?list=UUxX_m_BNkDkPaL6noSeaL2A&time_continue=2&v=f257GUDFDv0

    1. Dokładnie miałem to samo napisać, przecież to już było…

Comments are closed.

You may also like