Arburg to jeden z największych graczy na rynku wtryskarek do przetwórstwa tworzyw sztucznych na świecie. Podczas zeszłorocznych targów K Show w Düselldorfie, firma zaskoczyła całą branżę prezentując swoją pierwszą drukarkę 3D w postaci Freeformera. Zaskoczenie było podwójne, gdyż okazało się, że Arburg nie tylko postanowił wejść w branżę drukarek 3D, lecz uczynił to przy pomocy zupełnie nowej, opatentowanej technologii polegającej na stapianiu granulatu tworzywa na tej samej zasadzie jak w produkcji wtryskowej. Druk 3D odbywa się za pomocą nanoszenia bardzo małych kropelek materiału warstwa po warstwie  i ich stapiania.

Freeformer i technologia, w której drukuje powstawały aż 8 lat, a cały 2012 rok został poświęcony na testy. Od czasu premiery w październiku 2013 r., Auburg prezentował swoją drukarkę 3D na licznych eventach, targach i pokazach. Teraz, po dziewięciu miesiącach zbierania opinii z rynku rozpoczyna na reszcie jej sprzedaż, choć na razie tylko na rynku Niemieckim. Pełna sprzedaż maszyn ma ruszyć  dopiero w przyszłym roku. Niezależnie od tego, firma cały czas pracuje nad zwiększeniem obszaru roboczego urządzenia jak również palety możliwych do użycia materiałów.

W zależności od parametrów technicznych, koszt maszyny wynosi aktualnie 120 000 – 150 000 € (ok. 0,5 – 0,6 mln PLN).

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. Rozwiązanie ciekawe, ale mam pewne wątpliwości co do sensu stosowania tej technologii. Typowy wydruk wykonany technologią FDM ma warstwy co jest sporym problemem, bo albo godzimy się na taką jakość powierzchni, albo stosujemy procesy dodatkowe. W drugim przypadku nie ma problemu czy powierzchnia będzie „warstwowa” czy „kulkowa”, ale w pierwszym… mamy „warstwy” w „poziomie” i w „pionie”, a po mojemu strukturę ziarnistą :p Maszyna do tanich nie należy, ale do biura projektowego takie coś…? Jakie to ma zalety względem FDM? Większa szybkość? Obniżona energochłonność? Chyba, że jedyną zaletą jest możliwość przetwarzania granulatu… i to tyle?

Comments are closed.

You may also like