Arburg Freeformer – profesjonalna drukarka 3D drukująca z granulatu

1

Arburg to jeden z największych graczy na rynku wtryskarek do przetwórstwa tworzyw sztucznych na świecie. Podczas zeszłorocznych targów K Show w Düselldorfie, firma zaskoczyła całą branżę prezentując swoją pierwszą drukarkę 3D w postaci Freeformera. Zaskoczenie było podwójne, gdyż okazało się, że Arburg nie tylko postanowił wejść w branżę drukarek 3D, lecz uczynił to przy pomocy zupełnie nowej, opatentowanej technologii polegającej na stapianiu granulatu tworzywa na tej samej zasadzie jak w produkcji wtryskowej. Druk 3D odbywa się za pomocą nanoszenia bardzo małych kropelek materiału warstwa po warstwie  i ich stapiania.

Freeformer i technologia, w której drukuje powstawały aż 8 lat, a cały 2012 rok został poświęcony na testy. Od czasu premiery w październiku 2013 r., Auburg prezentował swoją drukarkę 3D na licznych eventach, targach i pokazach. Teraz, po dziewięciu miesiącach zbierania opinii z rynku rozpoczyna na reszcie jej sprzedaż, choć na razie tylko na rynku Niemieckim. Pełna sprzedaż maszyn ma ruszyć  dopiero w przyszłym roku. Niezależnie od tego, firma cały czas pracuje nad zwiększeniem obszaru roboczego urządzenia jak również palety możliwych do użycia materiałów.

W zależności od parametrów technicznych, koszt maszyny wynosi aktualnie 120 000 – 150 000 € (ok. 0,5 – 0,6 mln PLN).

Freeformer 01

Źródło: www.europeanplasticsnews.com
Grafika: [1] [2]

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Dyrektor Projektu w CD3D Medical. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Współtwórca Otwartego Klastra Biodruku 3D w łódzkim Bionanoparku. Współtwórca SKAFFOSYS - pierwszej polskiej komercyjnej biodrukarki 3D.