Rozszerzająca się ciągle gama materiałów do druku 3D otwiera wachlarz zupełnie nowych potencjalnych aplikacji. Wiele firm specjalizujących się w produkcji tworzyw na potrzeby przemysłu skupia swoją uwagę właśnie na technologiach addytywnych – zarówno producenci proszków metalicznych czy materiałów polimerowych kładą nacisk na rozwój i zwiększanie dostępności tych materiałów.

Firmy, starając się oferować tworzywa jak największej grupie klientów decydują się na tworzenie dedykowanych platform e-commerce. Kilka tygodni temu taki krok podjęło Prodways Materials, oddział francuskiego producent przemysłowych drukarek 3D Prodways Group, które uruchomiło witrynę e-commerce dedykowaną sprzedaży materiałów eksploatacyjnych do wytwarzania w technologiach przyrostowych – zarówno żywic jak i proszków polimerów.

Teraz Arkema czyli jeden z czołowych firm z obszaru tworzyw chemicznych uruchomiła własną platformę internetową, gdzie oferuje materiały eksploatacyjne odpowiednie do wytwarzania w technologiach przyrostowych. Projekt 3D Printing Solutions by Arkema pozwala użytkownikom na znalezienie dla siebie odpowiedniego rozwiązania z zakresu materiałów, dostosowanych do różnych metod wytwórczych. Na witrynie internetowej Arkema można znaleźć rozwiązania z zakresu:

  • żywic utwardzalnych światłem UV od N3xtDimension,
  • proszków polimerowych, odpowiednich do tworzenia detali poprzez spiekanie (m.in PEKK czy PA11), wyróżniających się wysoką odpornością na ścieranie czy udarnością,
  • granulatu, który może z powodzeniem zostać wykorzystany jako materiał do druku 3D w technologii FDM (m.in. PEKK).

Jak mówi Thierry Le Hénaff, prezes i dyrektor generalny Arkema, wymaganiem przemysłu jest elastyczność, swoboda projektowania i ciągłe dostosowywanie projektów do potrzeb klienta. Nowo stworzona platforma ułatwi proces wdrażania innowacji w zakresie produktów, umożliwiając wybranie najodpowiedniejszej technologii wytwórczej. Co więcej, firma ogłosiła również plany rozwoju na skalę światową za sprawą inwestycji o wartości 20 milionów euro.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like