Obecnie na rynku znajdziemy wiele urządzeń wielofunkcyjnych, które łącza w sobie zalety drukarki 3D oraz innych użytecznych maszyn, takich jak frezarka, czy ploter laserowy. Ich przedstawicieli nie musimy szukać specjalnie daleko, na naszym rodzimym rynku znajdziemy chociażby ZMorph’a, czy GAIA Multitool. Tajwańczycy z firmy Layer One wpadli na pomysł nieco innego połączenia. Prototyp drukarki 3D Atom 3 łączy w sobie technologię FDM z technologią LCD-SLA.

Hybryda jaką ma zamiar zaserwować nam Layer One jest czymś niespotykanym (lub rzadko spotykanym) na rynku druku 3D. Projekt wydaje się być jeszcze bardziej ciekawy ze względu na fakt, że konstrukcja oparta jest o kinematykę delty, co wizualnie zupełnie odbiega od znanych nam urządzeń pracujących z żywicami fotopolimerowymi.

Cel jaki przyświeca twórcom przy projektowaniu Atom 3 wydaje się być oczywistym. Jak wiemy drukarki FDM idealnie sprawdzają się przy wykonywaniu obiektów solidnych i funkcjonalnych, ale nawet jeśli posiadają sztywną konstrukcję i dyszę o średnicy 0,2 mm, to nie radzą sobie z elementami małymi i precyzyjnymi. Te z kolei wychodzą idealnie na drukarkach SLA. Urządzenie Tajwańczyków ma więc łączyć obie technologię, pozwalając użytkownikowi na pełną wszechstronność w zakresie dokładności i różnorodności możliwych do wykorzystania tworzyw.

Ponieważ w drukarkach fotopolimerowych ruchoma jest tylko oś Z, dlatego też jakość wydruków uzależniona jest w dużej mierze od jej sztywności. Według Layer One konstrukcja delty jest najlepszym wyborem (spośród układów stosowanych w technologii FDM) do zapewnienia wymaganej w tym zakresie stabilności.

Największym wyzwaniem okazało się zaprojektowanie przyjaznej użytkownikowi modułowej budowy urządzenia. Chociaż nadal nie znamy zbyt wielu szczegółów w tym temacie, wiadomo że platforma robocza mocowana będzie do ramion drukarki przy pomocy magnesów, specjalna płyta montażowa umożliwi z kolei przymocowanie kuwety na żywicę. Wiadomo również, że źródło światła stanowić będzie ekran LCD, nie podano jedna żadnych informacji, czy będzie on zintegrowany z konstrukcją ramy, czy z kuwetą.

Obszar roboczy modułu SLA drukarki 3D Atom 3 wynosić ma 65 x 120 x 250 mm, a rozdzielczość drukowanej warstwy mieści się w zakresie 25-100 mikrometrów. Urządzenie zadebiutuje dopiero w przyszłym roku.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like