Autodesk zajmuje się tworzeniem oprogramowania CAD od 1982 roku. Przez ten czas wydano trzydzieści dwie wersje AutoCAD’a, w każdej kolejnej poprawiając stabilność, ulepszając optymalizację lub dodając nowe funkcje. Jakie nowości, przydatne z perspektywy drukarza 3D, przynosi najnowsza (trzydziesta trzecia) odsłona?

Producent zapewnia, że nowa wersja jest jeszcze bardziej intuicyjna i zapewni użytkownikowi jeszcze większy komfort pracy. AutoCAD 2017 wnosi w sumie osiem niedostępnych wcześniej funkcjonalności: Inteligentne linie środkowe i znaczniki środka – można je teraz szybciej oraz bardziej intuicyjnie tworzyć i edytować; Model koordynacji (rozszerzony) – możliwość projektowania w kontekście istniejących modeli BIM; Aplikacja AutoCad 360 Pro na urządzenia przenośne – możliwość rysowania, edycji oraz wyświetlania projektów na urządzeniach mobilnych; Udostępnianie widoków projektów – możliwość publikowania projektów 2D oraz 3D w chmurze; Importowanie plików PDF – w formatach plików do importu dodano PDF; Narzędzia migracji (rozszerzone) – możliwość prostej migracji ustawień i plików; Aplikacja pulpitu Autodesk – przy użyciu jednej aplikacji możemy zarządzać wszystkimi aktualizacjami;Drukowanie 3D (rozszerzone) – ale o tym poniżej.

Najistotniejszą nowością z punktu widzenia druku 3D jest oczywiście integracja z Print Studio. Jest to oddzielna aplikacja, która upraszcza proces drukowania oszczędzając tym samym czas użytkownika. AutoCAD 2017 daje nam bowiem dwie możliwości na wydrukowanie własnych projektów na drukarce 3D. Możemy albo przesłać nasz model bezpośrednio do któregoś z komercyjnych serwisów oferujących usługi druku 3D, albo wydrukować bezpośrednio na własnym urządzeniu wysyłając go do programu Print Studio.

autocad-2017-now-fully-integrated-into-3d-printing-ecosystem-with-print-studio-02

Print Studio nie jest całkiem nowym oprogramowaniem. Dostępne jest ono już od jakiegoś czasu dla drukarek Ember oraz platformy do druku Spark. Nie niesie za sobą też żadnej rewolucji, ani funkcjonalności, których nie widzielibyśmy wcześniej w innych, tego typu, programach. Podobnie do nich oferuje możliwość skalowania, powielania, obracania, dodawania supportów, czy też naprawiania zaimportowanych modeli 3D.

autocad-2017-print-studio-05

Print studio nie instaluje się domyślnie wraz z pakietem AutoCAD 2017. Propozycja instalacji pojawia się przy pierwszej próbie wyboru opcji „druk 3D”.

autocad-2017-print-studio-03

Różnorodność oprogramowania do skanowania, projektowania oraz drukowania w 3D, jakie posiada w swojej ofercie Autodesk utwierdza w przekonaniu, że firma tworzy coraz bardziej spójny i kompleksowy ekosystem skupiony wokół tych technologii. Oprócz Print Studio, twórcy AutoCAD’a oferują już przecież oprogramowanie z rodziny 123D, Meshmixer, czy Tinkercad, które przez to, że dostępne są za darmo, w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju społeczności skupionej wokół szeroko pojętego druku 3D.

Źródło: www.3ders.org, www.blogs.autodesk.com

Zdjęcia: [1][2][3][4]

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in News