B9Creator oficjalnie w Polsce!

13

Mamy przyjemność poinformować, iż od wczoraj firma FreeDim – współtworzona przez Szymona Kostrzewę, czyli popularnego w branży druku 3D BlazakoV`a, zajmuje się oficjalną dystrybucją amerykańskiej drukarki 3D B9Creator. Jest to pierwsza drukarka 3D drukująca w technologii DLP (digital light processing) w Polsce. Polega ona na naświetlaniu światłoczułej żywicy przy użyciu procesora DLP, który odbija światło lampy w kierunku pojemnika z żywicą utwardzając ją w określonych miejscach warstwa po warstwie, budując w ten sposób zadany model. Drukarka 3D występuje w wersji złożonej, gotowej do użycia i jest dostepną praktycznie od ręki (ok. 3 dni robocze).

Źródło: www.freedim.pl

Źródło: www.freedim.pl

O tym, że Szymon Kostrzewa przygotowuje coś wyjątkowego było wiadomo już od dawna. Chociaż kojarzony przede wszystkim z produkcją i sprzedażą drukarek 3D MendelMax, a więc klasycznych RepRapów drukujących w technologii FDM, od pewnego czasu skutecznie unikał podawania jakichkolwiek szczegółów związanych z tym urządzeniem, zasłaniając się prowadzeniem innych, tajemniczych projektów. Dziś już wiadomo, że warto było czekać. B9Creator to pierwsza żywiczna drukarka 3D, drukująca w technologii DLP w naszym kraju. I choć nie ma tej sławy i marki co The Form 1 z Formlabs, ale w przeciwieństwie do niej B9Creatora można faktycznie kupić! Na dodatek FreeDim zapewnia dostarczenie drukarki 3D w przeciągu tylko 3 dni!

Jeśli chodzi o samo urządzenie, to pojawiło się ono na rynku tak naprawdę rok temu, gdy jego twórca – Michael Joyce założył kampanię na Kickstarterze zdobywając aż 513 422$! Co ciekawe i warte odnotowania, mimo że kampania dla jego urządzenia była przeprowadzana w mniej więcej tym samym czasie co Formlabs i zebrała czterokrotnie mniejsze pieniądze, to B9Creator radzi sobie bez porównania sprawniej niż jego słynny rywal. Na co koronnym dowodem może być oficjalna dystrybucja tej marki w Polsce, podczas gdy The Form 1 można w naszym kraju obejrzeć wciąż tylko w internecie…

Źródło: www.freedim.pl

Źródło: www.freedim.pl

Drukarka charakteryzuje się z jednej strony dość niewielkim obszarem roboczym (max 10,2 x 7,6 x 20,6 cm), ale z drugiej niesamowitą dokładnością i jakością wydruków. Jest dedykowana do tworzenia niezwykle precyzyjnych i dokładnych modeli. Jest idealnym narzędziem dla jubilerów i wszystkich projektantów i konstruktorów specjalizujących się w tworzeniu małych, choć skomplikowanych rzeczy. B9Creator jest w stanie osiągnąć dokładność 6,35 mikrometra (0,006 mm). Wydruki są super szczegółowe i odwzorowują najmniejsze detale, niemożliwe do wydrukowania w technologii FDM. W tym tygodniu z resztą Szymon popełnił bardzo ciekawy tekst na ten temat porównując obydwie technologie w codziennym, „domowym” użyciu. Nie mniej jednak nie należy dać się zwieźć – to nie jest urządzenie do drukowania gadżetów i zabawek – B9Creator jest urządzeniem pośrednim pomiędzy drukarkami niskobudżetowymi, a profesjonalnymi maszynami do druku 3D.

Źródło: www.freedim.pl

Źródło: www.freedim.pl

Na koniec zatem informacja najważniejsza – ile to kosztuje? Cena drukarki 3D B9Creator na chwilę obecną wynosi 18 900 PLN netto (23 247 PLN brutto). To dość sporo jak na amatorską zabawę z drukiem 3D, jednakże stosunkowo niewiele jak dla profesjonalnych firm chociażby ze wspomnianej branży jubilerskiej. Tak czy inaczej jest to profesjonalne urządzenie dla ludzi w pełni świadomych swoich potrzeb i oczekiwań. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową specyfikacją drukarki 3D.

Model wydrukowany na B9Creator i pomalowany farbami modelarskimi

Model wydrukowany na B9Creator i pomalowany farbami modelarskimi

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Dyrektor Projektu w CD3D Medical. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Współtwórca Otwartego Klastra Biodruku 3D w łódzkim Bionanoparku. Współtwórca SKAFFOSYS - pierwszej polskiej komercyjnej biodrukarki 3D.