Bad Religion, Ibanez RG270 i pickup z drukarki 3D…

2

W poprzednim artykule zamieściłem swoje rozważania na temat wykorzystywania niskobudżetowych drukarek 3D w modelarstwie, teraz kilka słów na temat projektu, który jest bez porównania bliższy memu sercu… Robert „Rob” Klaczyński, autor sławetnego przepoławiacza tabletek podesłał mi zajawkę swojego kolejnego niezwykłego projektu – tym razem w postaci drukowanego pickupu, czyli przetwornika do gitary! Projekt wykonany wspólnie z zaprzyjaźnionym gitarzystą Marcinem Kubackim, jest fantastycznym przykładem na to jak można wykorzystać drukarkę 3D. Dodatkowym atutem jest to, że Marcin jest miłośnikiem mocnego brzmienia i na potrzeby projektu zaprezentował fantastyczny cover kultowego Bad Religion w postaci utworu „Them and Us„. Cover został zagrany oczywiście na gitarze wyposażonej w wydrukowany pickup.

Na wstępie kilka słów dla tych co nie wiedzą: pickup to element mocowany w gitarach elektrycznych służący do przechwytywania drgań strun i konwertowania ich do postaci sygnałów elektrycznych, które trafiają do wzmacniacza. Jest umiejscowiony pod strunami na wysokości ręki. Pickup składa się z magnesu trwałego, rdzeni magnetycznych i cewek. W pickupach gitarowych liczba rdzeni wynosi zwykle 6, co odpowiada liczbie strun. Cewka ma postać drutu miedzianego o grubości 0,06 mm. Jest bardzo drobno nawinięta wokół magnesów tworząc kilka tysięcy zwojów. Ilość zwojów wpływa na rezystancję – czyli barwę dźwięku jaki wydaje gitara.

Standardowe pickupy autorstwa Leo Fendera występują w przedziale 5,8 – 6,2 koma rezystancji. W pickupie autorstwa Marcina i Roberta jest ok. 9 tysięcy zwojów, co daje 6,8 koma, dzięki czemu brzmienie gitary jest jak to określił Robert – „bardziej srogie i metaliczne„.

Konstrukcja pickupa została wydrukowana na drukarce 3D. Projekt można pobrać z Thingiverse, gdzie znajdzie się również szczegółową instrukcję i galerię zdjęć z poszczególnymi etapami montażu. Pickup został założony na gitarę Ibanez RG270. Aby zaprezentować w pełni możliwości przetwornika, Marcin nagrał świetny cover legendarnego zespołu punkowskiego Bad Religion w postaci „Them and Us„. Poniżej zamieszczam również oryginalną wersję.

Generalnie – świetny pomysł i świetny projekt, który pokazuje, że siłą druku 3D nie jest on sam w sobie, tylko możliwość wykorzystania go do realizacji najbardziej niezwykłych tematów – o czym często zapominają tzw. drukarkowi ewangeliści.

Grafika: [1] [2] [3] [4] [5]

DODAJ KOMENTARZ:

2 komentarze

  1. Avatar
    Adam Kozubowicz on

    A ja od dawna się zastanawiam co można wydrukować do bębnów… pałki odpadają – połamią się. Naciągi? Hmmm…. taki naciąg na toma z gumy, ciekawe jakby brzmiał 🙂 Ale uchwyty na zapasowe pałki już by się dało 🙂 Tylko jaki to miałoby wpływ na brzmienie zestawu?

  2. Pingback (śledzenie): Today in Futurism: Some Guys Just 3-D Printed a Pickup | GearGods