Niecały rok temu  informowaliśmy o nawiązaniu współpracy między BASF i startupem Essentium w zakresie opracowywania nowych wytrzymałych materiałów do użytku w druku 3D oraz innych technologiach. Na wyniki nie trzeba było długo czekać, ponieważ właśnie zaprezentowana została proteza wykonana z wykorzystaniem nowego rodzaju termoplastu z włóknem węglowym.

Proteza stworzona pod marką TriFusion Devices, spółki-córki Essentium, łączy w sobie efekty pracy jednego z największych przedsiębiorstw chemicznych w zakresie produkcji termoplastów o unikalnych właściwościach z dorobkiem start-upu założonego w 2013 roku, zajmującego się tworzeniem nowych rozwiązań dla branży technologii addytywnych.

W efekcie powstał najwytrzymalszy drukowany w 3D lej protetyczny dostępny na rynku. Lej został wydrukowany z opracowanego przez BASF poliamidowego materiału wzmocnionego krótkimi włóknami węglowymi Ultramid. Dzięki zastosowanym zaawansowanym technologicznie materiałom proteza jest lekka, odporna na uszkodzenia i bardziej elastyczna niż inne tego rodzaju sprzęty wzmacniane włóknami węglowymi.

Unikalne właściwości materiałów, z których wytworzono lej służący do zakładania na kikut uda, pozwalają na dopasowywanie go do ciała w czasie użytkowania protezy. Ta cecha znacząco odróżnia ją od innych protez kończyn dolnych i jest szczególnie ważna dla chorego. Po amputacji dochodzi do zmiany rozmieszczenia tkanek, przez co lej początkowo idealnie dopasowany do kikuta po kilku miesiącach staje się niewygodny, powoduje otarcia i ból.

Proteza od TriFusion Devices umożliwia dopasowanie leja w zakresie 2-3mm bez osłabiania jego konstrukcji. Stanowi to istotny kompromis między wygodą użytkowania i możliwościami dopasowywania, jakie zapewniają wszelkiego rodzaju miękkie wkładki i mechanizmy regulujące, a stabilnością i sterownością protezy podczas ruchu zapewnianymi przez ścisłe przyleganie twardego tworzywa do ciała.

Zastosowanie druku 3D w produkcji lejów protetycznych sprawia, że cały proces jest szybszy i wydajniejszy niż standardowe, tradycyjne metody ich wytwarzania. Dotychczas stworzenie leju na wymiar pacjenta zajmowało trzy doby, w trakcie których technik odlewał model i formował lej. Druk 3D usprawnia cały proces, ponieważ projekt wykonany na podstawie skanu 3D kikuta nie wymaga tworzenia formy i odlewania. Cały proces, od skanu do końcowej realizacji i wysyłki zajmuje zaledwie dobę.

Kolejnym etapem współpracy firm będzie stworzenie protezy z lejem wielomateriałowym, uzupełnionym elementami wykonanymi z TPU. Takie rozwiązanie jeszcze bardziej zwiększy możliwości dopasowywania protezy, polepszy również komfort pacjenta zmniejszając ucisk na wrażliwe miejsca. Ulepszona proteza ma pojawić się jeszcze w tym roku. Dodatkowo porozumiano się z Anew Life Prosthetics and Orthotics w kwestii testowania protezy przez pacjentów i jej walidacji przez klinicystów. Właściciel Anew life, Chris Casteel, sam jest po amputacji powyżej kolana, jego doświadczenie zawodowe obejmuje też między innymi produkcję sprzętów medycznych. Zapewni wsparcie w zakresie opinii o protezie od chorych i ich lekarzy umożliwiając rozwój projektu.

Drukowany w 3D lej udowy, jak również inne projekty TriFusion Devices takie jak protezy podudzia i stopy, prezentowane będą podczas tegorocznych targów NPE Plastics Show w mieście Waszyngton.

Źródło: www.3ders.org

Klaudia Misztal
Studentka kierunku lekarskiego. Od kilku lat pośrednio związana z branżą FDM. Wbrew pozorom, pisze nie tylko o druku 3D w medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like