BASF, największe na świecie przedsiębiorstwo chemiczne, od kilku lat czyni coraz śmielsze kroki w branży technologii addytywnych. W zeszłym roku uruchomiona została nowa spółka celowa, BASF 3D printing Solutions GmbH, co już wtedy mogło sugerować jeden z kierunków rozwoju firmy. W niedługim czasie BASF przejęło Innofil3D oraz podejęło współpracę w zakresie materiałów z kolejnymi gigantami druku 3D – HP, EOS czy RICOH.

Kilka dni temu BASF podzielił się nowa porcją informacji na temat dalszych planów, ujawniając, że pracuje z kolejnymi firmami z branży addytywnej nad nowymi materiałami do druku 3D. Wśród przedsiębiorstw, które podjęły współpracę z BASF znajduje się BigRep, producent wielkoformatowych drukarek 3D oraz chińskie Farsoo.

Pierwsze informacje o kooperacji zawartej z BigRep zostały ujawnione już w 2017 roku, jednak dopiero teraz doczekały się oficjalnego potwierdzenia – BASF zajmie się przygotowaniem materiałów dedykowanych przemysłowym systemom od producenta wielkoformatowych drukarek 3D. René Gurka, dyrektor generalny BigRep, mówi, że innowacyjne materiały przemysłowe od BASF w połączeniu z urządzeniami o dużym polu roboczym pozwolą na spełnienie oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów.

Szczegóły dotyczące współpracy nie są jak na razie znane – według BigRep, pierwszy etap kooperacji będzie obejmował prace nad filamentami jednak, jak sami przyznają, doświadczeniem BASF jest na tyle obszerne, ze pozwala na rozważenie całkiem nowych ścieżek rozwoju.

Wśród planów BigRep na najbliższą przyszłość jest m.in. uruchomienie zamkniętej maszyny BigRep One, która pozwoli na dziesięciokrotnie szybsze wytwarzanie elementów. Co więcej, zostanie ona wyposażona w nowy typ ekstrudera, zaprojektowanego tak, aby umożliwić drukowanie w szerszym zakresie materiałów.

Dodatkowo, podczas TCT Asia 2018 BASF zaprezentowało nowy rodzaj tworzywa poliamidowego, stworzonego we współpracy z Farsoon – Ultrasint PA6 X043 (w kolorze czarnym). Według zapewnień, materiał oferuje dobrą wytrzymałość i wysoką odporność na zniekształcenia cieplne, a do potencjalnych zastosowań zaliczają się np. aplikacje w lotnictwie, motoryzacji i przemyśle dóbr konsumpcyjnych.

Równocześnie, BASF zapowiada reorganizację oddziału odpowiedzialnego za zagadnienia związane z technologiami addytywnymi – w drugim kwartale 2018 roku zostanie on podzielony na kilka pomniejszych działów, związanych z różnymi technikami druku 3D. Według Volkera Hammesa, dyrektora zarządzającego BASF 3D Printing Solutions, nowa organizacja umożliwi dalszy rozwój konsekwentnie rozwijanych przemysłowych technologii przyrostowych.

Źródło: fabbaloo.com, 3ders.org, 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like