Stratasys – firma która stworzyła technologię FDM, słynie z wysokiej jakości profesjonalnych drukarek 3D dla przemysłu, jak również urządzeń drukujących z żywic światłoutwardzalnych Objeta. Jest również właścicielem MakerBota – producenta jednej z najpopularniejszych niskobudżetowych drukarek 3D na świecie. Jednakże mało kto wie, że firma jest również jednym z liderów na rynku urządzeń drukujących w branży stomatologicznej. W tym roku, Stratasys już na samym początku postanowił jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję, prezentując nową wersję popularnej drukarki 3D Objet Eden260V w postaci Eden260VS Dental Advantage, przeznaczonej dla średniej wielkości klinik stomatologicznych i laboratoriów protetycznych.

Objet Eden260VS jest kompatybilny ze wszystkimi materiałami do druku 3D używanymi przez pozostałe maszyny z tej serii: VeroDent, VeroDentPlus i VeroGlaze. Posiada również kilka nowych rozwiązań jak np. rozpuszczalny materiał podporowy, czy automatyczny system usuwania supportów. Szczególnie to drugie rozwiązanie może być bardzo przydatne, ponieważ znacząco skróci czas pracy z modelem. Kolejna nowość, to ogłoszenie, że materiał VeroGlaze spełnia wytyczne pozwalające mu na miano bio-kompatybilnego fotopolimeru, dzięki czemu może być używany do drukowania modeli mającymi styczność z błoną śluzową.

Źródło: www.3ders.org
Źródło: www.3ders.org

Specyfikacja urządzenia:

  • komora robocza: 26 x 26 x 20 cm
  • wysokość warstwy w osi Z: 16 mikronów
  • rozdzielczość w osiach XYZ: 600 – 600 – 1600 dpi
  • kartridże z materiałem: 4 po 3,6 kg
  • wymiary maszyny: 87 x 73,5 x 120 cm
  • waga: 410 kg.

Urządzenia Stratasysa / Objeta od wielu lat rewolucjonizują branżę dentystyczną na całym świecie. Do czasu pojawienia się profesjonalnych drukarek 3D tego typu, do wykonania skomplikowanych modeli protetycy i dentyści stosowali drogie i nieporęczne rozwiązania, które musieli zamawiać w wyspecjalizowanych pracowniach i zakładach. Dzięki drukowi 3D, protetycy są w stanie tworzyć nawet najbardziej skomplikowane pod względem geometrii modele z poziomu swojego gabinetu lub laboratorium. Ma to olbrzymie przełożenie na czas i oszczędza koszty (mimo, że same drukarki 3D są w dalszym ciągu bardzo drogie).

Zapotrzebowanie na tego typu maszyny sukcesywnie rośnie i wielu specjalistów – również w Polsce, uświadamia sobie, że ich nie posiadanie zaczyna być problematyczne – a z pewnością osłabia konkurencyjność. Nowoczesne systemy protetyczne oparte o technologię druku 3D są proste w obsłudze i zapewniają wysoką jakość wydruków, liczoną w mikronach. Jest to bezwzględnie jeden z obszarów, który czerpie z dobrodziejstw druku 3D pełnymi garściami, wznosząc się na dużo wyższy poziom.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like