W cyklu naszych artykułów opisujących pracę z hiszpańską drukarką 3D BCN3D Sigma R19, przy każdej okazji podkreślam zalety systemu pracy z wykorzystaniem dwóch niezależnych głowic drukujących IDEX. W poprzednim artykule prezentowałem unikalną i wyjątkowo prostą metodę ich kalibracji – dziś przyjrzymy się dwóm funkcjonalnościom, które w doskonały sposób wykorzystują właściwości IDEX’a – drukowanie 3D w trybie kopii i odbicia lustrzanego.

Drukarka 3D Sigma R19 została nam udostępnione przez Global 3D – autoryzowanego dystrybutora urządzeń BCN3D w Polsce. Dwa tygodnie temu prezentowaliśmy unboxing i pierwsze uruchomienie drukarki 3D, a tydzień temu wspomnianą kalibrację głowic. Teraz zobaczymy do czego można wykorzystywać dwie niezależne głowice?

BCN3D wykorzystuje w pracy oprogramowanie CURA, dostosowane do specyficznych potrzeb hiszpańskiego producenta. Na pierwszy rzut oka, wersja BCN3D wyróżnia się przede wszystkim kolorem interfejsu utrzymanym w ciemnych barwach, jednakże zmian funkcjonalnych jest trochę więcej. W prawym panelu gdzie ustawiamy opcje drukowania 3D mamy do dyspozycji pozycję „Print mode„. Po jej kliknięciu pojawiają się trzy opcje do wyboru:

  • Regular – standardowy tryb pracy z wykorzystaniem jednej lub dwóch głowic drukujących
  • Mirror – tryb odbicia lustrzanego, czyli druk 3D dwóch kompletów wydruków 3D będących swoim odbiciem
  • Duplication – tryb kopii, czyli druk 3D dwóch kompletów wydruków ułożonych równolegle względem siebie.

Wybór określonego trybu powoduje specyficzny podział obszaru roboczego drukarki 3D – tryb odbicia lustrzanego jest o trzy centymetry węższy w osi X od trybu kopii:

Od teraz modele możemy układać wyłącznie na aktywnej części stołu roboczego – będą one od razu duplikowane na drugiej (dotyczy to oczywiście obydwu trybów pracy):

Praca w tych trybach polega na tym, że jedna głowica drukująca drukuje komplet detali z jednej, a druga głowica komplet detali z drugiej strony. Głowice nie kolidują ze sobą – praca w trybach jest bezpieczna dla drukarki 3D. – konsekwencją jest ograniczenie pola roboczego na stole. W obydwu głowicach możemy założyć teoretycznie różne materiały – w prezentowanych przykładach w głowicach były zainstalowane filamenty PLA. Drukowanie z różnych gatunków materiałów jest możliwe, warto jednak znaleźć ku temu jakieś logiczny powód (wspólna będzie tylko temperatura stołu co w przypadku PLA i ABS może okazać się dość problematyczne; ABS drukujemy na stole o temperaturze 85-100°C, podczas gdy PLA 0-70°C)…?

BCN3D nie pozwala na drukowanie zestawów dwóch różnych detali – jedynie ich wielokrotność. Tym samym druk 3D dwóch kompletów tych samych detali z dwóch różnych typów filamentów nie wydaje się czymś często stosowanym? Niemniej jednak przymierzymy się do takiej próby w jednym z kolejnych artykułów niniejszego cyklu.

Chcąc drukować w jednym z opisywanych trybów, musimy mieć dobrze skalibrowany stół roboczy. Co się stanie jeśli mimo naszych najszczerszych chęci głowice nie są na tej samej wysokości? Po pierwsze drukarka 3D nas o tym poinformuje przed rozpoczęciem pracy:

Powyższy komunikat informuje, że prawa głowica jest opuszczona o 0,1 mm (o wysokość jednej warstwy) względem lewej. Rekomenduje zastosowanie specjalnych podkładek do głowic drukujących – podkładki wyglądają tak:

lub umożliwia wydruk 3D z kompensacją. Polega to na tym, że najpierw drukowana jest pierwsza warstwa modelu z „opuszczonej” głowicy, a dopiero potem uruchamiana jest praca obydwu głowic symultanicznie. Do kwestii podkładek wrócimy w przyszłości, póki co uruchomiłem wydruk z opcją kompensacji:

Obydwie głowice drukują detale równocześnie, z tym że prawa głowica wydrukowała już pierwszą warstwę – lewa dopiero zaczyna pracę.

Tak wygląda praca drukarki 3D:

A tak prezentują się same wydruki 3D wydrukowane w poszczególnych trybach:

TRYB DUPLICATION (prezenter zegarka)

TRYB MIRROR (elementy imadła)

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like