Niemiecki BigRep to jeden z wzorcowych przykładów funkcjonowania start-up’u. Dzięki odpowiednio prowadzonej polityce, w ciągu zaledwie kilku lat firma stała się znaczącym graczem na rynku druku 3D. Jednym z głównych czynników przyczyniających się do dotychczasowego sukcesu są niewątpliwie ceny urządzeń – w odróżnieniu od setek innych tego typu firm, BigRep ceni sobie wysokie marże.

Relatywnie duży koszt drukarek 3D nie zniechęca klientów do sięgania po rozwiązania berlińskiego producenta. Do tej pory firma sprzedała ponad 140 urządzeń za około 40 tys. dolarów. BigRep nie chce jednak na tym poprzestać i sukcesywnie zaczyna zaznaczać swoją obecność w świecie technologii przemysłowych. W tym miesiącu firma wystawiała się m.in. na targach formnext we Frankfurcie nad Menem, a na jej stoisku można było obejrzeć drukarki 3D BigRep Studio oraz BigRep Tech.

W ostatnim czasie niemiecka firma zanotowała spory progres. Operując na rynkach europejskim, azjatyckim oraz amerykańskim, zatrudnia łącznie 70 pracowników w 14 krajach. Ich produkty widnieją w ofercie już 40 resellerów. Start-up swoją przygodę w branży rozpoczął od drukarki 3D BigRep One z platoformą roboczą o objętości ponad metra sześciennego. W drodze jest także kolejna propozycja, która powstanie we współpracy z Kühling&Kühling.

Urządzenia umożliwiają drukowanie elementów w rozmiarze XL. Do grona klientów BigRep należą między innymi producenci wanien czy śmigieł. Do ułatwiających pracę możliwości dołączona została również usługa „follow the sun„, dzięki której użytkownicy mają zapewnione wsparcie techniczne najpóźniej w cztery godziny od zgłoszenia problemu.

Przyszłość start-up’u klaruje się bardzo perspektywicznie. Jak wspominaliśmy kilka dni temu BigRep podjął współpracę z holenderskim TNO, organizacją zajmującą się badaniami technologicznymi. Specjaliści obu stron będą dążyć do zautomatyzowania procesu druku 3D na linii produkcyjnej. Jak przedstawia to poniższy schemat, ma ona między innymi modyfikować powierzchnię, czyścić element czy obrabiać go laserowo. Wg ekspertów potraktowanie detalu kompleksowo może przyspieszyć produkcję nawet dziesięciokrotnie. Poczynania firmy wskazują, że jej inżynierowie mocno zakasali rękawy i są ukierunkowani na intensywny rozwój. Zainteresowanie wielkich inwestorów wydaje się być tylko kwestią czasu.

bigrep_4

Źródło: fabbaloo.com / bigrep.com

Maciek Stoczkiewicz
Absolwent Fizjoterapii, student Inżynierii Biomedycznej, w wolnych chwilach biega za piłką albo szuka swojego miejsca na Ziemi.

    Comments are closed.

    You may also like