Biopiracy – futurystyczny pokaz mody autorstwa Iris van Herpen

0

Iris van Herpen to ikona mody spod znaku druku 3D. Jako pierwsza łączyła elementy drukowane na profesjonalnych drukarkach 3D z odzieżą, projektując niemożliwe do stworzenia w tradycyjny sposób kreacje. Wkrótce w jej ślady poszło wielu kolejnych projektantów, tworząc to coraz bardziej niezwykłe i nieprawdopodobne kolekcje. W najnowszej kolekcji van Herpen, druku 3D jest zdecydowanie mniej niż poprzednio i stanowi on tylko uzupełnienie stworzonych kreacji. Mimo to, jest ona jak zdecydowanie godna obejrzenia!

Przy Biopiracy van Herpen współpracowała z holenderskim producentem obuwia United Nude, była wspierana również przez artystę Lawrenca Malstafa. Motywem przewodnim kolekcji były prace naukowców z całego świata nad rozwojem biotechnologii i tworzeniem ludzkich genów, jak również możliwości drukowania 3D tkanek i narządów (nad czym pracuje m.in. słynne Organovo). Niektóre z pomysłów są jakby żywcem wyjęte z prac słynnego szwajcarskiego surrealisty – HR Gigera.

Źródło: www.itsnicethat.com

Źródło: www.itsnicethat.com

Najbardziej spektakularną częścią pokazu były zawieszone w przestrzeni modelki, znajdujące się w plastikowych „opakowaniach„, z których… odessano powietrze (opakowań – nie modelek ;-)). Modelki znajdowały się w pozycjach embrionalnych tworząc niesamowity efekt jakby były zastygnięte w czasie i przestrzeni. Zakładam, iż mimo wszystko miały czym oddychać…?

Źródło: www.itsnicethat.com

Źródło: www.itsnicethat.com

Oddzielną kwestią były same kreacje. Główny nacisk położono na buty, które zostały tym razem wykonane w tradycyjny sposób i ze zwykłych materiałów – czarnej, białej i kremowej skóry. Buty miały równie futurystyczny kształt, nie przypominający nic co zostało do tej pory stworzone w branży obuwniczej. Buty zakrzywiają się wokół nogi, obejmując podudzie po obu stronach i zapętlając się za kolanem. Są postawione na blisko 18-centymetrowym obcasie ukrytym wewnątrz podstawy buta, tworząc w ten sposób jednolity kształt.

Źródło: www.dezeen.com

Źródło: www.dezeen.com

Źródło: www.dezeen.com

Źródło: www.dezeen.com

Źródło: www.dezeen.com

Źródło: www.dezeen.com

Na koniec suknie, w których wykorzystano elementy drukowane na drukarce 3D. To co przede wszystkim rzuca się w oczy to jej niezwykła lekkość i zastosowanie różnego rodzaju kombinacji materiałów. Wpisuje się to generalnie w ostatnie trendy poszukiwania nowych rozwiązań umożliwiających druk 3D nowych struktur i kształtów, które będą posiadać właściwości dotykowe zbliżone do tkanin (więcej na ten temat znajdziesz w artykułach opublikowanych w serwisie Materiały do Druku 3D w tym i w tym miejscu). Elementy sukni zostały wykonane na elastycznym materiale TPU 92A-1 stworzonym przez Materialise. Materiał ten był już wykorzystywany przez van Herpen przy realizacji wcześniejszych projektów.

Źródło: www.materialise.com

Źródło: www.materialise.com

Źródło: www.materialise.com

Źródło: www.materialise.com

Oglądając zdjęcia z pokazu, można śmiało powiedzieć, iż Iris van Herpen po raz kolejny udowodniła jest absolutnie bezkonkurencyjna jeśli chodzi o łączenie świata mody ze światem nowoczesnych, industrialnych technologii. Jej kreacje wyprzedzają czas, będąc równocześnie prawdziwymi dziełami sztuki. Z drugiej strony, nie mogę doczekać się chwili, gdy zobaczę na ulicy kobiety noszące takie buty…

Źródło: www.itsnicethat.com

Źródło: www.itsnicethat.com

Źródło: www.dezeen.comwww.itsnicethat.com / www.i.materialise.com
Grafika: [1] [2] [3] [4.1 4.2 4.3] [5] [6] [7] [8] [9]

DODAJ KOMENTARZ:

Komentowanie niedostępne.