Cubicure to austriacka firma, która powstała w 2015 roku i wywodzi się z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu. Głównym profilem jej działalności jest produkcja fotopolimerów przeznaczonych przede wszystkim do zastosowań przemysłowych. Caligma 200 to pierwsza drukarka 3D w ofercie Austriaków. Urządzenie to wyróżnia nowatorska technologia w której pracuje. Hot Lithography to innowacyjna metoda, pozwalająca na wykonywanie bardziej wytrzymałych obiektów 3D.

Jedną z największych wad tradycyjnych żywic fotopolimerowych, przez którą ich wdrożenie do przemysłu jest o wiele trudniejsze, są w głównej mierze słabe właściwości materiałowe. Jest to głównie wynikiem ich niskiej gęstości, wysokiej reaktywności oraz stosunkowo niskiej szybkości procesu sieciowania w temperaturze pokojowej. Wszystko to powoduje, że wydruki są kruche i tracą swoją sztywność w podwyższonych temperaturach.

Technologia opracowana przez Cubicure sprawia, że ich żywice otrzymują twardość i wytrzymałość przekraczające znacząco wartości tych parametrów dla wielu, powszechnie stosowanych polimerów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu bardzo gęstej żywicy o dużej lepkości oraz technologii, która będzie w stanie ją spolimeryzować.

Hot Litography, to metoda, która polega na drukowaniu z żywic fotopolimerowych o bardzo dużej lepkości. Jest to możliwe dzięki połączonemu mechanizmowi podgrzewania i powlekania tym materiałem, w temperaturze osiągającej 120°C. Cały proces musi być kontrolowany z niezwykłą precyzją, ponieważ minimalne nawet skoki temperatury, powodować będą niezamierzoną degradację lub polimeryzację żywicy.

Utwardzanie fotopolimeru odbywa się za pomocą precyzyjnego lasera, emitującego światło o długości fali z zakresu 375 nm do 405 nm. Technologia ta może znaleźć szerokie zastosowanie między innymi w branżach motoryzacyjnej i lotniczej, ponieważ otrzymane wydruki 3D charakteryzują się o wiele wyższą, niż w przypadku druku 3D „na zimno”, wytrzymałością oraz temperaturą ugięcia pod obciążeniem.

Pierwszym urządzeniem, które będzie pracować w oparciu o technologię „gorącej litografii”, jest zaprojektowana przez Cubicure drukarka 3D Caligma 200. Jej obszar roboczy mieści się w przestrzeni o wymiarach 200 x 100 x 300 mm, co pozwoli na produkcje małych oraz średniej wielkości obiektów. Wysokość drukowanej warstwy będzie można ustawiać w zakresie od 10 mikrometrów do 100 mikrometrów. Urządzenie zostanie zaprezentowane pod koniec kwietnia na targach w Hanowerze. Być może wówczas  poznamy również jego cenę.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like