Dziś światem druku 3D wstrząsnęła oficjalna publikacja informacji o śmierci Carla Deckarda – twórcy technologii SLS (selektywne spiekanie laserem sproszkowanych tworzyw sztucznych), a zarazem jednego z absolutnych pionierów na polu badań nad drukiem 3D, którego prace sięgają wczesnych lat 80-tych ubiegłego wieku. Był autorem 27 patentów – w tym patentu na wspomnianą technologię SLS. Dzięki jego osiągnięciom na rynek trafiły pierwsze maszyny drukujące zarówno ze sproszkowanych polimerów jak i sproszkowanych metali. Deckard zmarł w zeszłym tygodniu, dzień przed Wigilią, w wieku 58 lat.

Początki drogi prowadzącej Deckarda do wynalezienia jednej z pierwszych metod addytywnych sięgają roku 1981, gdy po ukończeniu pierwszego roku studiów, rozpoczął on wakacyjną pracę w firmie TRW Mission w Houston, produkującej części dla podmiotów z sektora naftowego. Oglądając z bliska jak cięto tam blachę przy wykorzystaniu komputerowego systemu sterowania opartego o oprogramowanie CAD, dostrzegł duży potencjał w automatyzacji tego procesu…

Przez kolejne lata zgłębiał to zagadnienie i rozpoczął specjalizację w zakresie laserów przemysłowych. W 1984 r. Deckard stworzył pierwszą koncepcję użycia wiązki lasera lub elektronów do selektywnego przetapiania fragmentów warstw sproszkowanego materiału, na podstawie danych otrzymanych z rysunków CAD.

Projektem zainteresował się dr Joe Beaman, który postanowił wspomóc zdolnego studenta. Wkrótce ich praca doprowadziła do powstania jednej z najważniejszych technologii druku 3D – SLS i założenia w 1987 roku jednej z pierwszych firm produkujących urządzenia wykorzystujące tą metodę w praktyce – DTM.

Pierwsze maszyny typu SLS trafiły na rynek w 1992 roku, a ich odbiorcami było Sandia National Labs. Blisko dekadę później, w 2001 roku DTM zostało przejęte przez 3D Systems – firmę założoną przez oficjalnego wynalazcę technologii przyrostowych – Charlesa Hulla. Po sprzedaży przedsiębiorstwa Deckard objął stanowisko wykładowcy na uczelni Clemson, a później opracował czterosuwowy silnik z tylko jedną ruchomą częścią. W 2011 roku powrócił do branży druku 3D z zespołem Structured Polymers. Jego zespół opracował przełomowe dla metody SLS materiały eksploatacyjne – prawa do niektórych z nich zakupił koncern chemiczny Evonik.

Obchody związane z życiem i ostatnim pożegnaniem Carla Deckarda odbędą się w styczniu 2020 r. Rodzina poprosiła o przesłanie darowizn na rzecz organizacji pomagającej zwierzętom – Austin Pets Alive, aby uhonorować pasję Deckarda w ratowaniu bezpańskich kotów i psów.

Źródło: www.3dprintingcenter.net

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News