VSHAPER wdraża swoje rozwiązania, optymalizując procesy produkcyjne w firmach z różnorodnych branż. Wcześniej opisywaliśmy jak drukarki 3D VSHAPER zmieniają oblicze wytwarzania detali na potrzeby PZL Sędziszów S.A., polskiego producenta filtrów samochodowych. Dzisiaj prezentujemy kolejne przedsiębiorstwo, które dołączyło do grona posiadaczy przemysłowej drukarki 3D VSHAPER PRO+.

Stowarzyszenie B-4, działa na rynku od niemal 20 lat i współpracuje z producentem podwodnych skuterów. Instytucja, z siedzibą w Rzeszowie, zajmuje się kompleksowym wsparciem projektów z zakresu edukacji, rozwoju oraz innowacji, skupiając się również w tematyce szerokiego doradztwa biznesowego, a także audytowego.

Dodatkowo, stowarzyszenie prowadzi również badania projektowe mające na celu opracowania nowego prototypu urządzenia podwodnego SEACRAFT. Skuter podwodny dedykowany jest nurkowaniu rekreacyjnemu oraz technicznemu na głębokość nawet do 150 m. SEACRAFT stanowi jeden z elementów wyposażenia dodatkowego nurka, które pozwala na zwiększenie prędkości poruszania się pod wodą, co implikuje wzrost zasięgu nurkowania.

Technologia druku 3D została zastosowana na wielu płaszczyznach projektu. Wdrożenie druku 3D w procesie projektowania umożliwiło opracowanie innowacyjnych rozwiązań, trudnych do zrealizowania konwencjonalnymi metodami. Obecnie zaproponowane rozwiązania poddawane są testom – co ciekawe, testy skuterów odbywają się na zalewie w Solinie (głębokość do 60 m) oraz w jeziorze Tarnobrzeskim.

Jednym z elementów skutera realizowanym z wykorzystaniem maszyn VSHAPER PRO+ jest system zasilania dla skutera podwodnego. Zadaniem Stowarzyszenia B4 jest opracowanie, zbadanie i przygotowanie funkcjonalnego ogniwa o odpowiedniej wydajności.

Wykonanie akumulatorów wymaga przygotowania dedykowanej podstawy, która następnie jest wypełniana ogniwami. Następnie warstwa ogniw poddawana jest zgrzewaniu, a na niej układana jest kolejna warstwa ogniw, które poprzez specjalne obejmy są przytrzymywane we właściwej pozycji. Poniżej znajduje się opis przebiegu procesu wraz z graficzną reprezentacją.

Jak mówi przedstawiciel Stowarzyszenia B4 zmiany wprowadzone dzięki wdrożeniu technologii druku 3D są znaczące. Dotychczas wykonanie podstawy zajmowało kilka dni roboczych – cały proces obejmował opracowanie w programie CAD podstawy, przygotowanie produkcji w odpowiednim programie CAM, oczekiwanie na „okienko” w pracy frezarki CNC lub kolejkowanie zadania, wyfrezowanie podstawy, a w przypadku nawet minimalnej zmiany ponowne rozpoczęcie całego procesu.

Obecnie, dzięki zastosowaniu VSHAPER PRO+ możliwe jest projektowanie akumulatorów o różnych pojemnościach i wykonywanie ich w o wiele krótszym czasie. Oprócz podstawy na drukarce 3D wykonywane są również szablony utrzymujące ogniwa w stałym położeniu podczas zgrzewania.

Za sprawą wysokiej precyzji modeli wykonywanych na maszynie VSHPAER PRO+, szablon służący do trzymania ogniw w stałym położeniu podczas zgrzewania może być składany z rozłącznych elementów jak z klocków. Upraszcza to proces demontowania szablonu po zakończonym procesie zgrzewania. Inwestycja w drukarkę 3D to dla producenta skuterów podwodnych SEACRAFT oszczędność czasu oraz środków za sprawą:

  • braku konieczności czasochłonnego programowania maszyny CNC w celu wykonania szablonów,
  • łatwego i szybkiego procesu składania i demontażu szablonów,
  • szybkiego wykonania przeprojektowanego modelu na drukarce 3D.
Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like