Urządzenia hiszpańskiego producenta BCN3D znajdują zastosowanie w rożnych dziedzinach – przemyśle, medycynie czy produkcji przedmiotów użytkowych. Wśród firm, które zdecydowały się na wdrożenie drukarek 3D BCN3D znalazło się Tensabelt. Zaangażowanie technologii druku 3D w procesy produkcyjne pozwoliło przedsiębiorstwu na zupełną zmianę dotychczasowego przepływ pracy, co przełożyło się na realne oszczędności.

Tensabelt to firma produkcyjna, funkcjonująca w branży queue management (ang. zarządzanie kolejkami). Nie ma to jednak nic wspólnego z kolejkowaniem procesów czy zleceń produkcyjnych, a związane jest z „ogonkami”, które często widzimy (albo jesteśmy ich częścią) w kinie, teatrze czy na lotnisku. Tensabelt zajmuje się wytwarzaniem barierek, pachołków oraz taśm, a do ich produkcji wykorzystuje narzędzia drukowane 3D na urządzeniach BCN3D.

Mówiąc ściślej, firma potrzebowała narzędzia, które pozwoli im na ekonomiczną produkcję niestandardowych narzędzi, zapewniających zachowanie wysokiej wydajności procesów wytwórczych (np. szablonów do wykonywania prawidłowych nawierceń w detalach). Podobnie jak w przypadku wielu firm, początkowo specjaliści Tensabelt korzystali z metalowych elementów, których produkcja zlecana była zewnętrznym dostawcom, co wiązało się nie tylko z wysokimi kosztami, ale i długim czasem dostawy. Nawet kilkutygodniowy okres oczekiwania sprawił, że specjaliści z firmy zaczęli szukać alternatyw.

Przykłady drukowanych 3D elementów, wykorzystywanych w procesach produkcyjnych firmy Tensabelt.

Wykorzystanie druku 3D pozwoliło firmie na zwiększenie wydajności produkcji. Narzędzia, niezbędne do prawidłowego wykonania procesów produkcyjnych zaczęły być wykonywane przy pomocy drukarki 3D BNC3D Sigma X. Firma, posiadając własne urządzenie może optymalizować elementy tak, aby były one idealnie dopasowane do codziennych zadań. Wyeliminowało to również długi czas oczekiwania na element, ale również zminimalizowało koszty wynikające z rezygnacji usług firmy zewnętrznej.

Poniżej zestawienie kosztów produkcji poszczególnych elementów, w zależności od technologii oraz rodzaju produkcji (zlecona na zewnątrz lub realizowana w przedsiębiorstwie).

Zależność pomiędzy kosztem produkcji a metodą wytwarzania dla poszczególnych elementów (kolor szary – druk 3D w przedsiębiorstwie, błękitny – druk 3D przez firmę zewnętrzną, granatowy – produkcja standardowymi metodami przez firmę z zewnątrz)

Jak przyznaje manager produkcji, Clara Bazán, metoda druku 3D pozwoliła im na większą elastyczność produkcji. Jednorazowa produkcja elementów metodami addytywnymi jest o wiele tańsza i szybsza niż w przypadku klasycznych metod produkcyjnych. Jednocześnie, zakup drukarki 3D był kamieniem milowym w rozwoju firmy i pozwolił inżynierom nie tylko na podejmowanie nowych wyzwań, ale również umożliwił im znacznie łatwiejszą optymalizacje i ciągłe ulepszanie realizowanych wydruków 3D.

Oficjalnym dystrybutorem drukarek 3D BCN3D Technologies w Polsce jest firma Global 3D.

Źródło: bcn3d.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like