Na serwisie aukcyjnym Allegro pojawiła się dość sensacyjna oferta sprzedaży firmy CB Printer – jednego z najdłużej działających na rynku producentów niskobudżetowych drukarek 3D. Cena zakupu firmy wynosi 45 000 PLN i zawarte są w niej m.in. prawa do nazwy, prawa do konstrukcji drukarki 3D wraz z pełną dokumentacją techniczną, strona internetowa, bogata baza danych dostawców i kontrahentów, jak również elementy montażowe do 10 kompletów urządzeń. Choć na pierwszy rzut oka całość wygląda cokolwiek nieprawdopodobnie i nieco podejrzanie, skontaktowałem się dziś z Bartoszem Cieluchem – właścicielem i założycielem CB Printer i ten nie tylko potwierdził mi prawdziwość tej informacji, lecz również podał naprawdę konkretny powód dla którego zdecydował się na podjęcie takiej decyzji. I szczerze mówiąc każdy z nas uczyniłby na jego miejscu dokładnie tak samo…

Początki CB Printer sięgają roku 2012, gdy Bartosz Cieluch wspólnie z Bartoszem Barłowskim powołali do życia RapCrafta – firmę odpowiedzialną za produkcję niskobudżetowej drukarki 3D o tej samej nazwie, która miała ambicję podbić światowe rynki. Firma próbowała osiągnąć to trzykrotnie: dwa razy na Kickstarterze i raz na Indiegogo. Niestety każda kolejna kampania kończyła się gorszym wynikiem od poprzedniej i mimo całkiem sporego szumu w zagranicznych mediach, firmie nie udało się odnieść sukcesu na jaki liczyła. Z końcem 2012 roku drogi obydwu Bartoszów się rozeszły – Barłowski nawiązał współpracę z Konradem Sierzputowskim, z którym stworzył Omni3D, natomiast Cieluch kontynuował prace nad swoją konstrukcją już jako CB Printer (RapCraft jako nazwa handlowa powędrowała do Omni3D).

cb-printer

O ile o RapCrafcie było od początku bardzo głośno, o tyle o CB Printer było bez porównania ciszej… Firma nie angażowała się w żadne dyskusje na forach branżowych, poza pojedynczymi występami w telewizji nie udzielała się za bardzo w mediach, nie wystawiała się na targach. Mimo to drukarki 3D firmy trafiły do oferty Komputronika. Tego typu dyskretna polityka handlowa dla osób postronnych mogła się wydawać dość dziwna, jednakże osoby znające Bartosza Cielucha lepiej, wiedziały iż to co absorbuje go najbardziej to… samochody wyścigowe!

Projekt RapCraft / CB Printer był od początku jedynie dodatkiem do głównej działalności firmy prowadzonej przez rodzinę Cieluchów, czyli szeroko pojętej branży automotive. Kwintesencją tego była produkcja własnych roadsterów marki TIGER. Firma posiada bardzo bogaty park maszynowy, o którym każdy polski producent drukarek 3D mógłby tylko pomarzyć. Dzięki niemu CB Printer pod kątem jakości wykonania stał na absolutnie najwyższym poziomie, chociaż pod względem technologicznym był to wciąż tradycyjny RepRap.

Tiger

Ostatecznie po niespełna trzech latach działalności w branży drukarek 3D Bartosz Cieluch postanowił przekazać swoją firmę w nowe ręce. Powód jest jest bardzo prozaiczny – Bartosz otrzymał ofertę pracy w jednej z najbardziej znanych i cenionych firm z branży samochodów sportowych na świecie. Była to oferta, której po prostu nie mógł odrzucić. Chociaż nie mogę podać nazwy firmy, mogę śmiało powiedzieć, iż jest to Barcelona albo Real Madryt branży automotive…

Tak czy inaczej, CB Printer jest na sprzedaż. Firma jest dość dobrze znana na rynku i ma całkiem nieźle opracowaną konstrukcję drukarki 3D, ponadto w pakiecie otrzymuje się swego rodzaju pakiet startowy w postaci prawie kompletnych 10 sztuk urządzeń. Wszystkich zainteresowanych podjęciem ewentualnych rozmów odsyłam na stronę firmy oraz wspomnianą aukcję na Allegro. Samemu Bartoszowi Cieluchowi życzymy za to sukcesów w nowej firmie!

Z powodu całkowitej zmiany profilu produkcji firma CB-printer.com ogłasza co następuje: do sprzedania jest pełna dokumentacja techniczna (komputerowa AutoCad) wraz z półfabrykatami (ok 10 sztuk złożonych korpusów, podobna ilość w częściach) firmy CB-Printer wraz ze stroną internetową, bazą szkół średnich i dostawców części oraz częściami zamiennymi, kilkoma opakowaniami (skrzynie drewniane). Pełne oprzyrządowanie do produkcji wiązek wraz z dokumentacją. Pełne oprzyrządowanie do produkcji samej drukarki. Zapasowe silniki. Wiązki demonstracyjne. Setki małych półfabrykatów, komplety śrub itp. Możliwość dokupienia maszyny demonstracyjnej za dodatkową opłatą.

W razie pytań proszę o kontakt 512766499 Bogucin k. Poznania.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. „podał naprawdę konkretny powód dla którego zdecydował się na podjęcie takiej decyzji. I szczerze mówiąc każdy z nas uczyniłby na jego miejscu dokładnie tak samo…”
    W tym momencie zacząłem się poważnie obawiać, że to jakaś zła wiadomość. uff

    Gratulacje dla Bartka i szacunek za świetną konstrukcję, którą jest jego drukarka 3D. Ciekawe co narodzi się z tej sytuacji.

Comments are closed.

You may also like

More in News