Formowanie wtryskowe jest od lat jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym – pozycja tej technologii wydaje się być póki co niezagrożona. Nie zmieniła tego również, obecna przez wiele lat w branży, technologia druku 3D. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi następuje ciągły rozwój metod przyrostowych i to, co kilka lat temu wydawało się nierealne lub nieopłacalne, dzisiaj może stać się faktem.

Techniplas wraz z polskim NXT Factory nawiązały współpracę, której celem jest fachowa ocena czy technologia QLS (Quantum Laser Sintering) może dawać lepsze rezultaty oraz być szybsza niż tradycyjne, stosowane w przemyśle automotive formowanie wtryskowe.

NXT Factory to jedno z polskich objawień końcówki minionego roku, które „wstrząsnęło” rynkiem druku 3D na całym świecie. Efektem zamieszania nie była tylko obecność w zespole Avi Reichentala, jednej z ikon, a zarazem najbardziej rozpoznawalnej postaci w branży, ale przede wszystkim przełomowa i innowacyjna metoda druku 3D, typu SLS, która proces spiekania pojedynczej warstwy wykonuje w czasie poniżej jednej sekundy.

Techniplas to globalny lider świadczący między innymi usługi projektowania i produkcji części przeznaczonych dla branży motoryzacyjnej oraz twórca otwartego programu innowacji, do którego zaproszona została NXT Factory, stając się jednocześnie jej pełnoprawnym członkiem. W ramach tej współpracy obie firmy będą badać możliwość zastosowania technologii QLS w procesie produkcji aktualnie wykonywanych przez Techniplas produktów dla sektora motoryzacyjnego. Głównym aspektem na jakim będą skupiać się badania ma być porównanie rezultatów z efektami uzyskiwanymi w przypadku wykonywania tych samych elementów w procesie formowania wtryskowego.

Tuż przed rozpoczęciem targów elektroniki użytkowej CES 2018, NXT Factory ogłosiło koniec prac rozwojowych nad opatentowanym przez nich projektorem, który jest sercem technologii QLS. Tajemnica jego działania polega na możliwości rozdzielenia pojedynczej wiązki lasera na kilkanaście milionów mikrowiązek o takiej samej mocy jak „wiązka matka”. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest jednoczesne spiekanie warstwy w całym jej obszarze, co diametralnie skraca czas wydruku modelu.NXT Factory twierdzi, że dzięki ich technologii części wykonywane obecnie przy pomocy formowania wtryskowego mogą być produkowane lepiej, szybciej oraz taniej.

Źródło: www.prnewswire.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like