O XJet zrobiło się głośno w 2016 roku, kiedy to ogłosili premierę urządzenia, które jest w stanie drukować 3D z płynnego metalu. Wtedy to drukarka 3D, która zamiast spiekać proszek metaliczny miałaby natryskiwać nanocząstki zatopione w kroplach płynnego roztworu spajającego brzmiała jak rekwizyt z filmu science-fiction. To jednak był dopiero początek – dwa lata później podczas targów formnext XJet zaprezentował swoje urządzenie działające w technologii NanoParticle Jetting (NPJ), mogące tworzyć zarówno z metali jak i materiałów ceramiczny.

Koncept był na tyle fascynujący i innowacyjny jednocześnie, że jego twórcy postanowili pójść o krok dalej i chcąc udoskonalać swoją technologię stworzyli nowoczesne centrum badawcze. Już wtedy CEO XJet mówił, że z obiektem związane są duże nadzieje, a wykwalifikowana kadra badawcza i dostępne nowoczesne urządzenia mają umożliwić firmie dalszy dynamiczny rozwój.

Słowa te znalazły pokrycie w rzeczywistości. W ciągu kolejnych miesięcy firma zaprezentowała autorskie, ceramiczne materiały do wytwarzania przyrostowego, otwierając jednocześnie nowe ścieżki rozwoju i poszerzając gamę aplikacji technologii.

XJet z uwagi na gwałtowny rozwój skupił na sobie uwagę inwestorów. Teraz do ich grona dołącza Shenzhen Hifuture Information Technology, chiński producent elektroniki, który widząc potencjał firmy zdecydował się na finansowanie na poziomie $45 milionów. Według informacji dostępnych na portalu branżowym 3dprintingindustry.com, początkowo firma chce zainwestować $25 milionów, a następnie zasilić konto XJet pozostałymi $20 milionami. Jednak z uwagi na fakt, że sprawa nie została jeszcze formalnie zakończona brak oficjalnego komentarza ze strony XJet.

Niemniej jednak, na podstawie oświadczenia wydanego przez chińską firmę wiadomo, że celem inwestycji jest pomoc w rozwoju działalności XJet na terenie Chin, w czym ma również zawierać się utworzenie regionalnego zakładu produkcyjnego i ustanowienie Hifuture głównym dostawcom części do maszyn XJet.

Dla izraelskiego XJet to kolejna duża inwestycja. Od czasu powstania firmy w 2005 roku udało im się uzyskać już $135 milionów finansowania – jeśli uda im się dopiąć formalności z chińskim inwestorem będą mogli pochwalić sie $180 milionami, dzięki którym uda im się dalej ulepszać swoją technologię i otwierać się na nowe, zagraniczne rynki.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like