Chiny stawiają na druk 3D z metalu – podsumowanie TCT Asia przez SMARTTECH

0

Dedykowane technologiom 3D szanghajskie targi TCT Asia co roku przyciągają specjalistów i przedsiębiorców z całego świata, zapewniając wgląd w najnowsze rozwiązania z branży 3D. Wraz z upływem lat stały się najważniejszymi targami technologicznymi w całej Azji. Odwiedzający mają szansę ujrzeć przykłady zastosowań technologii 3D w środowiskach przemysłowych, medycznych, ale też konserwatorskich i edukacyjnych. Oprócz tego wystawcy z całego świata prezentują najnowocześniejsze oraz najbardziej innowacyjne produkty.

SMARTTECH na stoisku swego chińskiego reprezentanta, firmy Trustworthy, zaprezentował skaner 3D MICRON3D color 24Mpix, jedyne urządzenie z tak wysoką rozdzielczością na rynku. 24 megapikselowy detektor pozyskuje chmurę składającą się z 24 milionów punktów pomiarowych o współrzędnych X, Y i Z. Dzięki pobieranej informacji o kolorze RGB każdego punktu, w trakcie skanowania 3D zostaje zachowana oryginalna barwa powierzchni.

Tak wysoka rozdzielczość umożliwia badaczom zebranie dokładnych danych o bardzo złożonych strukturach, np.: ubraniach i innych materiałach, które do tej pory stwarzały problem przy skanowaniu 3D. Ponadto niezwykłe czuły detektor pozwala na łatwe skanowanie obiektów błyszczących i ciemnych. Możliwość integracji z systemem bezcieniowym zapewnia wysokiej jakości naturalny kolor mierzonego obiektu.

Nie da się ukryć, że tak wysoka rozdzielczość skanera zrobiła na wszystkich wrażenie – powiedział Grzegorz Gracki, Export Manager firmy SMARTTECH. – Pod względem innowacyjności i profesjonalizmu, tegoroczne targi TCT Asia były naprawdę wyjątkowe.

Urządzenie wzbudziło zainteresowanie chińskich mediów, a konkretnie serwisu 3D Focus będącego częścią państwowej platformy Sandishikong Network mającej na celu stworzenie dostępnego dla wszystkich obywateli Chin pomostu pomiędzy zachodnim a wschodnim światem technologii 3D. Relacjonująca targi dziennikarka zainteresowała się skanerem MICRON3D color 24Mpix, zadając Grzegorzowi Grackiemu, Export Managerowi firmy SMARTTECH, pytania o zastosowanie urządzenia przy precyzyjnej digitalizacji kolorowych obiektów.

Jeśli zaś chodzi o wydruk 3D, azjatyckie targi dość jasno pokazały, że przyszłość tej gałęzi przemysłu leży w technologii addytywnego druku z metalu. Większość zademonstrowanych systemów addytywnego druku z metalu pochodziła z Chin, co sugeruje, że Kraj Środka zaczyna nadrabiać swoje braki w stosunku do Zachodu. Jak ujął Daniel O’Connor z serwisu TCT Magazine:

Ujrzenie tak wielu maszyn drukujących z metalu w technologii addytywnej było dla nas naprawdę dużą niespodzianką. Szybkość, z jaką Chiny zaadoptowały tę technologię, zapiera dech w piersiach. Rejon, który jeszcze kilka lat temu postrzegano jako zapóźniony w stosunku do Zachodu, nadrabia braki z oszałamiającą prędkością.

Sprawę skomentował też Grzegorz Gracki, Export Manager firmy SMARTTECH obecny na targach TCT Asia:

Same stoiska tych wystawców były imponujące. Chińczycy zawstydzili Zachód, pokazując, że w dość krótkim czasie są w stanie nadgonić zaległości i zaprezentować urządzenia podobnej klasy.

Choć druk 3D z metalu ściągnął najwięcej uwagi, wszyscy wystawcy zademonstrowali swoje innowacyjne rozwiązania, pokazując, że rozwój technologiczny postępuje we wszystkich branżach składających się na technologie 3D.

DODAJ KOMENTARZ:

Leave A Reply