Na rynku pojawia się coraz więcej drukarek 3D, przeznaczonych do drukowania obiektów ceramicznych. Polska, za sprawą urządzenia GAIA Multitool, ma niemały udział w rozwoju tego odłamu technologii FDM. Na konstrukcji Janusza Wójcika i Pawła Rokity wzorowała się z pewnością nie jedna zagraniczna firma. Większość tego typu maszyn jest jednak zbyt droga dla przeciętnego użytkownika, który planuje wykorzystywać ją jedynie w celach hobbystycznych. ClayXYZ obala te stereotypy, oferując drukarkę 3D, na którą pozwolić może sobie niemal każdy.

ClayXYZ to zarówno drukarka 3D, jak i nazwa firmy która ją produkuje. Jej założycielem jest John Fray, artysta oraz były student ceramiki. Uznał on, że proces wytwarzania modeli ceramicznych jest na tyle złożony, że większość amatorów próbujących zaznajomić się z tym zagadnieniem, szybko się zniechęca. Dzięki taniej, a co za tym idzie, łatwo dostępnej drukarce 3D, wielu z nich będzie miało okazję tworzyć rzeczy, których ręcznie, przynajmniej przez długi czas, nie udało by im się wykonać.

Producent urządzenia, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, na swojej stronie internetowej oraz profilu na Thingiverse publikuje oraz będzie publikował ciekawe projekty, które wykonać można na drukarce ClayXYZ. Wystarczy je pobrać, pociąć za pomocą wybranego slicera, a następnie uruchomić wydruk.

To co jest najlepsze w druku 3D z gliny, a co doceni każdy artysta-amator, to brak problemu ze zmarnowanym tworzywem. Jeśli wydruk nam nie wyjdzie, wystarczy ponownie rozpuścić go w wodzie i po odsączeniu wykorzystać ponownie. W urządzeniu możemy stosować dowolny rodzaj, dostępnej na rynku gliny modelarskiej.

ClayXYZ posiada obszar roboczy o wymiarach 210 x 200 x 180 mm. Drukarkę 3D wyposażono w głowicę o dyszy 0,6 mm, za jej pomocą możemy układać warstwy o wysokości od 0,2 do 0,8 mm. Ciekawą opcją jest również możliwość zakupu samego zestawu do ekstruzji gliny, który możemy zamontować w posiadanej już drukarce 3D, pracującej w technologii FDM.

Omawiana drukarka 3D dostępna jest obecnie w kampanii na Kickstarterze i cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem. Na pięćdziesiąt dni przed jej końcem udało się zebrać niemal sześciokrotnie więcej od zakładanych 10000$. Najtańszą jednostkę można nabyć za 749 $, a zestaw do upgrade’u posiadanej drukarki wyceniony został na 349 $.

Na koniec ciekawostka z kampanii. Interesujące porównanie ClayXYZ z Makerbotem Replicator+ oraz (uwaga)…Form 2. W poniższym zestawieniu możemy zobaczyć na przykład, że ClayXYZ jest „lepszy” od The Form 2, ponieważ jego dokładność pozycjonowania XY jest o wiele lepsza niż… rozdzielczość XY urządzenia produkcji Formlabs.

Źródło: www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like