Prusa i3 to jedna z najpopularniejszych konstrukcji drukarek RepRap na świecie. Doczekała się już całkiem sporej rzeszy przeróbek i modyfikacji. Przyszedł też czas na zmiany w wersji oryginalnej. Czego możemy się spodziewać po nowej odsłonie drukarki Josefa Prusy?

Najnowsze wydanie czeskiej drukarki to Prusa i3 MK2. Wprowadzono następujące zmiany:

Nowy stół HeadBed MK42

Po pierwsze ma wymiary 250×210 mm, więc jest o około 30% większy. Po drugie wyeliminowano w nim bolączkę poprzednika, czyli nierównomierne rozprowadzanie ciepła. Po analizie (starszej wersji) kamerą termowizyjną okazało się, że różnica temperatur pomiędzy środkiem, a krawędziami platformy roboczej mogła wahać się aż o 15ºC. W nowej wersji zastosowano trzy strefy gorące, które rozgrzewają krawędzie bardziej niż centralną część stołu dzięki czemu całość ma bardziej jednolita temperaturę.

Nowa powierzchnia do bezproblemowego druku

Kolejną zmianą było wyeliminowanie szkła z powierzchni stołu. Służyło ono przede wszystkim do uzyskania ładnej powierzchni pierwszych warstw, a w żadnym stopniu nie zwiększało właściwości adhezyjnych platformy. Dlatego postanowiono poszukać alternatywy. Ze względu na dość szybkie zużycie wyeliminowano nakładkę BuildTak, z kolei kapton zbyt łatwo się odrywa, a taśma malarska nadaje się właściwie tylko do PLA. Idealnym materiałem okazał się być Ultem PEI. Charakteryzuje się on bardzo dużą wytrzymałością. Nawet próby przypalania go rozgrzaną głowicą nie powodują żadnych uszkodzeń.

Śruby osi Z zintegrowane z silnikiem

Bezsprzęgłowe śruby trapezowe, fabrycznie zintegrowane z silnikami zapobiegają chwianiu osi Z oraz zapewniają o wiele lepsze wyrównanie drukowanych warstw. Dzięki temu śruby są również bardziej odporne na zużycie w przypadku korzystania z funkcji Z Lift.

Automatyczna kalibracja platformy roboczej

Zmiana, z którą twórcy mieli najwięcej problemu. Najpierw okazało się, że trzeba przepisać od nowa, odpowiedzialny za to, fragment Marlina, następnie przekonano się, że im więcej punktów pomiarowych wykonano, tym bardziej niedokładną kalibrację uzyskiwano. W końcu zdecydowano się na optymalną siatkę dziewięciu pomiarowych punktów kalibracyjnych.

Udoskonalona konstrukcja

Poprawiono stabilność ramy w miejscu łączenia ramy głównej z osią Y. Stół roboczy jest teraz przykręcony śrubami do wózka osi Y we wszystkich narożnikach oraz dodatkowo w centralnej części. Nowa obudowa elektroniki wyposażona w drzwiczki ułatwia do niej dostęp, a nowa obudowa ekranu LCD umożliwia łatwiejsze dojście do karty SD.

Szybsze drukowanie i więcej możliwych do zastosowania filamentów

Głowica E3D V6 Lite została zastąpiona głowicą E3D V6 Full dzięki czemu można teraz szybciej drukować. Możliwość podgrzania jej do 300ºC pozwala na stosowanie nowych materiałów, które wymagają wyższych temperatur.

Ulepszony firmware oraz autotest drukarki

W drukarce zaimplementowano najnowsza wersję Marlina, która umożliwia wykonanie autotestu drukarki, zaraz po jej złożeniu. Poprzez panel LCD informuje nas również krok po kroku, jak usunąć dany problem.

Wsparcie dla najpopularniejszych slicerów

Drukarka ma przygotowane profile do najpopularniejszych na rynku slicerów takich jak: Slic3R, Cura, Simplify3D, Kisslicer. Profile Slic3ra zawierają ustawienia dla aż dwunastu, różnych materiałów.

Możliwość rozbudowy

Wszyscy użytkownicy, którzy posiadają starszą wersję drukarki Prusa i3 z elektroniką Rambo Mini, za 222 euro mogą zakupić zestaw upgrade’owy, który pozwoli na jej przeróbkę do wersji MK2.

Obecnie zestaw Prusa i3 MK2 jest dostępny w przedsprzedaży w cenie 739 euro.

Źródło: www.prusaprinters.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

3 Comments

  1. Nie kojarzycie gdzie ULTEM można kupić w Polsce bo za kawałek od prusy jest ~30zł + 80 za przesyłkę

  2. Nie wiem czy jest sens drukować z ULTEMU akurat na Prusie…? Wydaje mi się, że jest jakiś powód, dla którego Stratasys drukuje go w zamkniętej komorze roboczej podgrzewanej do 180*C…?

    A w odpowiedzi na pytanie, skontaktuj się może z Finnotechem? Mają w ofercie sporo materiałów specjalistycznych (chociaż nie słyszałem o Ultemie?).

    1. To chyba nie o to chodziło koledze ” Idealnym materiałem okazał się być Ultem PEI.” jako powierzchnia do druku a nie jako materiał

Comments are closed.

You may also like