Concordia Design to zlokalizowane tuż obok Międzynarodowych Targów Poznańskich centrum kreatywności, designu i biznesu, będące ośrodkiem łączącym w jednym miejscu projektantów, przedstawicieli biznesu oraz ekspertów z obszaru designu i innowacji. Jest inkubatorem młodych firm, centrum wystawienniczym, realizuje również liczne projekty edukacyjne dla dzieci. Od pewnego czasu w jego siedzibie funkcjonuje z powodzeniem również duża drukarnia cyfrowa, jednakże mało kto wie, że centrum posiada także profesjonalne maszyny do druku 3D drukujące w FDM i PolyJet. Niedawno miałem okazję porozmawiać na ten temat z p. Ewą Voelkel-Krokowicz – CEO Concordii Design.

Źródło: materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe

Concordia Design to dość wyjątkowe miejsce. Siedzibę stanowi odrestaurowany zabytkowy budynek starej drukarni przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Poznaniu. Na parterze mieści się stylowa, designerska restauracja, na piętrach znajdują się sale konferencyjne i biura licznych firm, mających tu swoją siedzibę.

Źródło: materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe

Jednak to co było najciekawsze dla mnie, znajduje się na poziomie -1. Oprócz świetnie działającej drukarni cyfrowej Concordia Print, Concordia Design posiada pracownię – prototypownię wyposażoną w dwie drukarki 3D pozwalające tworzyć m.in. modele medyczne i architektoniczne, prototypy przedmiotów i urządzeń, modele i opakowania.

Źródło: materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe

Park maszynowy Concordii Design może robić wrażenie, tym bardziej, że to miejsce póki co absolutnie nie kojarzy się z tego typu działalnością:

  • Drukarka 3D D290 INSPIRE drukująca w technologii FDM – łączy w sobie funkcjonalność drukarki biurowej oraz możliwości przemysłowych systemów drukujących. Stół roboczy jest największy w tej klasie urządzeń – jego wymiary to: 255 mm x 290 mm x 320 mm. Pozwala to na wykonanie dużych modeli w całości, bez konieczności ich dzielenia.Concordia Design 03
    Zastosowanie wysokiej jakości komponentów zapewnia dokładność wydruku na poziomie 0,2 mm. Postęp drukowania można obserwować na ekranie monitora dzięki kamerze umieszczonej w komorze roboczej. Drukarka Inspire D290 umożliwia drukowanie modeli z warstwą 0,1 mm. Oprogramowanie dostarczone wraz z drukarką pozwala na zmianę parametrów drukowania, a także obróbkę i naprawę modeli STL.

Concordia Design 04

  • Drukarka Objet 24, drukująca w technologii polyjet – charakteryzuje się dokładnością wydruku rzędu 0,15 mm oraz grubością warstwy 0,028 mm. Relatywnie duża komora drukowania 3D 240 x 200 x 150 mm  pozwala na tworzenie skomplikowanych prototypów w jednym procesie wydruku. Drukarki 3D serii Objet współpracują ze sztywnymi żywicami akrylowymi fotoutwardzalnymi z najpopularniejszej rodziny materiałów – Vero, imitującymi ABS, PA, PE (MD, LD, HD). Dostępne kolory to biały, czarny, szary i niebieski.Concordia Design 05
    Nowością jest możliwość drukowania 3D z materiału przezroczystego VeroClear (Objet30 Pro). Ponadto na systemach można użyć materiału o właściwościach polipropylenu (PP). Objet24 zapewnia wysoką jakość wydrukowanych modeli, jest prosta w obsłudze i można stosować w niej szeroki zakres materiałów.
Źródło: materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe (zdjęcie packshotowe autorstwa Objet)

Źródło: materiały prasowe (zdjęcie packshotowe)

Źródło: materiały prasowe (zdjęcie packshotowe autorstwa Objet)

Jeśli chodzi o działalność produkcyjną, to jak powiedziała p. Ewa, pierwszym celem kierowanego przez nią centrum było uruchomienie drukarni cyfrowej, która jest wyposażona w dużo większy park maszynowy. Cel został w pełni osiągnięty i drukarnia cyfrowa pracuje pełną parą – czego sam byłem świadkiem. Następnym krokiem jest uruchomienie kolejnego punktu – profesjonalnej drukarni 3D.

Obecnie Concordia Design poszukuje firmy, która byłaby zainteresowana współpracą w zakresie prowadzenia pracowni i obsługą w/w drukarek 3D.

Zatem jeżeli czujecie się na siłach, Concordia Design oferuje jedyną w swoim rodzaju szansę na rozpoczęcie przygody z profesjonalnym drukiem 3D. Oprócz wiedzy w zakresie technologii druku 3D, niezbędne będą z pewnością doświadczenie w prowadzeniu biznesu oraz wiedza i zdolności handlowe. Zainteresowani powinni kierować swoje kroki na stronę Concordii Design lub ewentualnie do nas – przekażemy ofertę właściwym osobom.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. „Stół roboczy jest największy w tej klasie urządzeń – jego wymiary to: 255 mm x 290 mm x 320 mm.” W przypadku technologii FDM jest to baaardzo malutki stół roboczy…

Comments are closed.

You may also like

More in Wywiady