Chilijski producent filamentów Copper3D zyskał dużą popularność za sprawą antybakteryjnych materiałów do druku 3D, które swoje właściwości zawdzięczają dodatkowi nanocząstek miedzi. Ich rozwiązanie niemal natychmiast zaczęło cieszyć się dużą popularnością, skupiając uwagę m.in. specjalistów z NASA, którzy badają potencjał wykorzystania filamentu w kosmicznych misjach załogowych.

Jednocześnie, Copper3D to firma zaangażowana społecznie. Organizowane przez nią kampanie skierowane są dla najbardziej potrzebujących, dla których antybakteryjne właściwości filamentów mogą okazać się rozwiązaniem. Wczesnej już Copper3D, we współpracy z chilijską firmą Toylisto, stworzyła unikatowy projekt „Antimicrobial Art Toys”. Ideą projektu było wykorzystanie technologii druku 3D do produkowania zabawek dla dzieci, które z uwagi na swoją chorobę nie mogą bawić się pluszowymi zabawkami, z uwagi na czyhające w nich bakterie i roztocza.

Teraz specjaliści z chilijskiej firmy zdecydowali się pochylić nad kolejnym problemem. W ramach swojego najnowszego projektu zajęli się stworzeniem urządzenia do karmienia piersią, które zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV. Urządzenie wykonane zostało z antybakteryjnego materiału PLActive, zawierającego cząsteczki miedzi.

Przeprowadzono szereg badań które wykazały, że nanocząsteczki miedzi prowadzą do inaktywacji wirusów i bakterii – także tych obecnych w mleku matki zakażonej wirusem HIV. Już samo umieszczenie mleka matki w wydrukowanej z materiału PLActive butelce pozwala na zmniejszenie replikacji wirusów o 58,6% (po 15 sekundach styczności z materiałem PLActive). Badaniom poddawane jest, na ile wydłużenie czasu kontaktu z materiałem oraz zwiększenie powierzchni stycznej podniesie wydajność antybakteryjnego materiału.

Urządzenie w swojej pierwotnej, wydrukowanej z PLactive postaci, zostało zgłoszone do opatentowania jeszcze w marcu 2019, jednak Copper 3D nieustannie pracuje nad optymalizacją rozwiązania. Wprowadzony w ostatnim kwartale 2019 roku do oferty materiał MDFlex (bazujący na TPU) umożliwił stworzenie elementów urządzenia, które łączą antybakteryjne właściwości z pożądana elastycznością. Po stworzeniu ulepszonej wersji wydrukowanej z materiału MDflex, złożony został przez firmę Copper3D kolejny wniosek patentowy.

Blisko 26,000 nowych zakażeń wirusem HIV w 2018 to zakażenia dzieci w wieku 0-14 lat. Przełomowe rozwiązanie od Copper3D to szansa na zmniejszenie prawdopodobieństwa przeniesienia wirusa HIV na karmione piersią dzieci. Dodatkowo, dzięki ich materiałom pojawia się szansa na wykorzystanie ich w tworzeniu innych rozwiązań, pozwalających na eliminację groźnych bakterii i wirusów.

Od 2019 roku oficjalnym dystrybutorem materiałów Copper3D w Polsce jest firma 2B3D. 

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like