Silikon, ze względu na szereg charakteryzujących go właściwości mechanicznych znajduje zastosowanie w szerokim spektrum dziedzin przemysłowych – zarówno w formie implantów medycznych jak i materiału uszczelniającego, wykorzystywanego w budownictwie. Jednakże wysoka lepkość tworzywa, warunkująca dobrą smarowność sprawia, że druku 3D z wykorzystaniem silikonu jest niezwykle żmudnym i mało dokładnym procesem. Ten stan rzeczy ma zmienić się za sprawą ACEO3D, oddziału niemieckiej firmy Wacker, która kilka lat temu jako jedna z pierwszych pracowała nad procesem druku przestrzennego z silikonu.

Podczas tegorocznych targów Rapid. Tech w Erfurcie (20-22.06.17) ACEO3D zaprezentował autorski system przeznaczony do druku przestrzennego detali z silikonu o nieosiągalnej wcześniej dokładności. Wysoka rozdzielczość prezentowanych na stoisku  wydruków 3D o skomplikowanej geometrii jest zasługą specyficznego, w pełni rozpuszczalnego materiału podporowego możliwego do zastosowania w procesie wytwarzania silikonowych detali.

Stworzony przez ACEO3D system ma charakter kompleksowy – obejmuje nie tylko urządzenie drukujące, ale również specjalnie przystosowany materiał oraz dedykowane oprogramowanie, umożliwiające dobór odpowiednich parametrów oraz stałą kontrolę nad wydajnością drukowania 3D detalu.

Opracowany cykl druku przyrostowego z materiału elastomerowego nie występuje tylko w charakterze ciekawostki – według twórców drukowany silikon może znaleźć realne zastosowanie w różnych branżach przemysłu jak motoryzacja, elektronika jak i również w nowoczesnej medycynie. Wśród potencjalnych sposobów wykorzystania podawane są m.in. szybkie prototypownie silikonowych detali, które ze względu na skomplikowany kształt nie mogą być wykonane przy użyciu klasycznych metod subtraktywnych, a także produkcję niskoseryjną.

Wśród pełnej gamy materiałów producenci oferują silikony (różniące się nie tylko kolorem ale również twardością) oraz materiał rozpuszczalny filament podporowy. Sam proces pracy urządzenia różni się od standardowego cyklu druku 3D w technologii FDM – pojedyncze krople silikonu nanoszone w celu utworzenia pożądanego kształtu są utwardzane warstwa po warstwie poprzez użycie lampy UV. Co więcej, wydruki nie wymagają przeprowadzania dodatkowego post-processingu – są gotowe do użycia zaraz po zakończeniu procesu druku.

Testy przeprowadzone na elementach produkowanych tą metodą potwierdzają ich optymalne właściwości mechaniczne, dorównujące detalom wytwarzanym poprzez formowanie wtryskowe.

Źródło : 3dprintingbusiness.directory

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like