CRP Group, włoski lider w produkcji części wykorzystywanych w sportach motorowych poszerzył właśnie zakres posiadanych w swoim parku maszynowym urządzeń o dwa profesjonalne systemy SLS i SLM.

CRP Group posiada bardzo szeroki zakres działalności. Oprócz wspomnianych sportów motorowych, prowadzi też interesy z przemysłem lotniczym, zbrojeniowym, motoryzacyjnym, działa też w branży medycznej (wytwarza na przykład designerskie ortezy oraz charakterystyczne maski ochronne, widziane często na twarzach kontuzjowanych piłkarzy). Ich głównym obiektem działalności są technologie przyrostowe oraz ubytkowe, ale znani są przede wszystkim ze swojego kompozytowego materiału WINDFORM, który przeznaczony jest do urządzeń działających w technologii SLS.

Pierwszym wspomnianym urządzeniem jest Ricoch AM S5500P. Jest to pierwsza drukarka SLS pochodząca od niemieckiego producenta, która swoją premierę miała około roku temu. Drukarka ta jest urządzeniem wielomateriałowym, pozwalającym na korzystanie między innymi z PA11, PA12, PA6 oraz PP. Charakteryzuje się również bardzo dużym obszarem roboczym, wynoszącym 550 x 550 x 500 mm.

Według zapewnień Franco Cevoliniego, CEO CRP Group, jest to pierwsza tego typu drukarka 3D, pozwalająca na druk wielomateriałowy we Włoszech. Dodatkowo urządzenie to pozwala na stosowanie proszku kompozytowego WINDFORM.

Drugie urządzenie pochodzi od Concept Laser i jest nim X line 2000R charakteryzujący się ogromnym obszarem roboczym na poziomie 800 x 400 x 500 mm oraz wykorzystaniem dwóch laserów o mocy 1 kW każdy. Rozwiązanie takie pozwala na dwukrotnie szybsze drukowanie, ponieważ spiekanie może odbywać się niezależnie w dwóch różnych obszarach.

Jako uzupełnienie powyższych maszyn firma CRP Group zakupiła również obrabiarkę Mikron HPM 800U. Jest to kompaktowe urządzenie, które dzięki stabilnej konstrukcji oraz bezpośrednio napędzanych osiach uchylno-obrotowych idealnie sprawdza się zarówno w obróbce zgrubnej, jak i precyzyjnego wykańczania.

Niejedna firma mogłaby pozazdrościć takiego wyposażenia, tym bardziej że są to urządzenia z wyższej półki, które są w stanie, w znacznym stopniu podnieść zdolności produkcyjne.

Źródło: www.tztmagazine.com, www.gfms.com, www.crp-group.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in News